Příznaky fibromyalgie není dobré podceňovat. Může vést až k nekončící únavě a vyčerpání

Fotografie: Kane Yap / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Fibromyalgie je chronická porucha postihující klouby, svaly a šlachy. Její příznaky se mohou u různých pacientů lišit, ovšem nikdo by je neměl podceňovat. 

Fibromyalgie je nepříjemné onemocnění, které postihuje především klouby, svaly a také šlachy. Pokud na sobě rozpoznáte jeho příznaky, měli byste co nejdříve vyhledat svého praktického lékaře – mohou se sice u jednotlivců lišit, ovšem nikdy není dobré je podceňovat. Většinou totiž dochází ke stupňování jejich intenzity, a to zejména v závislosti na úrovni stresu a stravě pacientů, říká doktorka Brenda B. Spriggs.

Nepříjemná bolest

Hlavním příznakem fibromyalgie je bolest postihující svaly, klouby a šlachy – může se však šířit naprosto po celém těle. Pacienti ji popisují jako hluboké, tupé nepříjemné pocity, které se zhoršují při vykonávání rychlých pohybů nebo cvičení. Stejně tak může být bolest pulzující, vystřelující nebo pálivá a může vyzařovat z citlivých bodů na těle (často ji také doprovází brnění nebo necitlivost v končetinách).

Bolest v citlivých bodech na těle

Toto onemocnění se mnohdy projevuje také bolestí v citlivých bodech na těle. Jedná se o místa, která vás mohou začít bolet i v případě, že na ně vyvinete malý tlak. Existuje devět párů těchto bodů, přičemž každý z nich může být při fibromyalgii zasažen:

  • obě strany zadní části hlavy,
  • obě strany krku,
  • horní část každého ramene,
  • lopatky,
  • obě strany horní části hrudníku,
  • mimo každý loket,
  • obě strany boků,
  • hýždě,
  • vnitřní strany kolen.

Únava a kognitivní problémy

Mezi další běžné příznaky fibromyalgie patří extrémní únava a vyčerpání – někteří lidé dokonce často zažívají stav zvaný „fibrofog“, který může zahrnovat potíže se soustředěním, zapamatováním si důležitých informací nebo udržením konverzace. Obecně vám pak toto onemocnění může ztěžovat práci a vykonávání vašich běžných každodenních činností.

Symptomy nástupu drásavé fibromyalgie se mohou den ode dne lišit. Patří mezi ně i „fibromlha“ nebo potíže se spánkem

únava, porucha
Fotografie: Pexels

Poruchy spánku a psychologické příznaky

Lidé s tímto onemocněním často mají potíže s usínáním, udržením spánku nebo dosažením nejhlubších a nejprospěšnějších fází spánku. Za to může především bolest, která může pacienty dokonce budit během noci. Mezi další příznaky fibromyalgie patří potíže s psychikou, jež zahrnují deprese, úzkost a posttraumatickou stresovou poruchu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]