Alkohol způsobuje předčasné stárnutí, ale bojuje s demencí

O tom, že konzumace alkoholu má neblahý dopad na lidská játra a imunitu se ví už dávno. Mimo jiné nedávné studie potvrdily i fakt, že konzumace alkoholu způsobuje předčasné stárnutí organismu. Pokud tedy víkend co víkend trávíte s přáteli čas zábavou v klubu či baru, kde si pochutnáváte na alkoholických nápojích (a nemusí jít o velké množství) způsobujete svému tělu oxidativní stres, který má za následek předčasné stárnutí.

Týká se to již 6 piv vypitých během jednoho týdne, nehovoře o tom, že někdo 6 piv zvládne za jedno posezení s kamarády v hospodě. Výzkumy rovněž prokázaly, že lidé, jež alkohol nekonzumovali vůbec, prokazovali 2 x nižší buněčné poškození, než lidé, kteří pili alkohol v uvedeném množství. Dvojnásobný oxidační stres u lidí konzumujících alkohol znamená v podstatě jediné – neschopnost organismu zbavovat se v dostatečné míře škodlivých produktů látkové výměny. Právě to je považováno za příčinu řady onemocnění a rovněž předčasného stárnutí.

Alkohol a předčasné stárnutí

Samozřejmě, každému je jasné, že alkohol přináší určitá potěšení. Odbourává zábrany při seznamování, pomáhá s odreagováním, takové kvalitní víno potěší i chuťové pohárky. Proto není nutné ihned propadat panice a nad alkoholem zlomit zcela hůl. Zdravé tělo si s následky občasné divoké noci poradí, pokud však neholdujete alkoholových dýchánkům pravidelně – to by byla jiná kapitola.

Mimo bolesti hlavy a špatné nálady můžete objevit v zrcadle vrásky a šediny o pár let dříve. Jsou-li bujaré večírky něco, co si nedokážete odpustit, pak pamatujte na tyto negativní dopady. Mimo alkoholu se zde podepisuje samozřejmě i ponocování a celková únava organismu. Ke zmírnění negativních dopadů pomůže umírněnost a detoxikace organismu. Ne nadarmo se říká: všeho s mírou.

Ve všem špatném je i něco dobrého

V 90. letech byla provedena na ženách starších 65 let zajímavá studie. U několika účastnic vědci prokázali, že nejčastěji začnou demencí trpět abstinentky. Naopak ženy konzumující občasně alkohol měly riziko demence výrazně nižší. Podobná studie byla provedena před několika lety v Německu a opět se potvrdilo, že abstinenti onemocní demencí častěji než konzumenti alkoholu. Nejlépe z testu vyšli účastníci konzumující alkohol střídmě – tedy přibližně dvě deci vína denně, u nich se snížilo riziko až o dvě třetiny.

Obrázky: pixabay.com