Běžné příznaky špatného krevního oběhu: Kromě typického mravenčení, necitlivosti či křečových žil pozor i na snížené libido

Fotografie: Depositphotos

Dobrý krevní oběh je důležitý, protože zajišťuje optimální funkci orgánů. Vaše tělo vám naštěstí dává několik znamení, že krev necirkuluje tak, jak má.

Za špatný krevní oběh většinou může nahromaděný plak, krevní sraženiny nebo zúžené cévy. Když blokády nebo zúžení cév zpomalují průtok krve, je pro vaše tělo obtížné posílat krev do všech částí těla efektivním způsobem. Pomoci obvykle může cvičení a zdravá strava. V některých případech je však nezbytná odborná léčba. Prvním krokem je vždy odhalení špatného krevního oběhu. K tomu vám dopomůže včasné rozpoznání příznaků. Níže naleznete seznam 12 nejčastějších z nich. Více prozradila lékařka Angelica Balingit.

Špatný krevní oběh

Pokud jsou vaše srdce, žíly, tepny, kapiláry a další cévy zdravé, mohou vašim buňkám účinně dodávat vše, co potřebují. K problémům dochází, když se něco pokazí s některou částí zásobovacího systému nebo s chlopněmi, jež řídí, kterým směrem se vaše krev vydává.

Největším problémem špatného krevního oběhu je, že vaše buňky nedostávají tolik kyslíku, kolik potřebují, a jejich funkce se tím oslabuje. Problémy s krevním oběhem se nejčastěji týkají lidí starších 40 let, osob s nadváhou, cukrovkou a těch, kteří nemají dostatek pohybu.

Příznaky špatného krevního oběhu

Pokud se u vás některé z následujících příznaků objevují, rozhodně je konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. 

doktor mluví s pacientkou
Fotografie: Freepik

1. Snížený sexuální apetit

Pohlavní orgány potřebují hodně krve. Pokud máte špatný krevní oběh, budete mít špatný sexuální apetit, protože krev neproudí dostatečně rychle. U mužů může docházet i k poruchám erekce.

2. Kruhy pod očima

Tmavé kruhy pod očima mohou být mimo jiné známkou špatného prokrvení. Existuje jednoduchý způsob, jak zjistit, zda jsou tmavé kruhy způsobeny nedostatkem spánku, nebo špatným krevním oběhem. Stiskněte místo prsty a sledujte, zda kůže zbělá, než opět ztmavne. Pokud ano, je to známka špatného krevního oběhu.

3. Buď velmi horké, nebo velmi studené ruce

Jsou-li vaše ruce vždy buď extrémně studené, nebo extrémně horké, nebo se mění jejich barva, může to být také známkou špatného oběhu.

4. Brnění rukou a nohou

Je normální, pokud vás končetiny brní například po dlouhém sezení nebo když spíte s rukou pod tělem. Stává-li se to však bez zjevné příčiny, je důvod k obavám. Brnění z důvodu špatného oběhu se obvykle vyskytuje v prstech na rukou a nohou. 

5. Zažívací potíže

Trápí vás často zažívací potíže? Pak je možné, že máte špatný krevní oběh. Špatné prokrvení žaludku může vést k průjmu, nevolnosti a bolestem břicha.

6. Necitlivost

Míváte často necitlivost v určitých částech těla? Stejně jako v případě brnění to může naznačovat oběhové problémy.

Fotografie: Pexels

7. Vředy na nohou a chodidlech

Bez dostatečného prokrvení se vám na kůži mohou objevit vředy nebo boláky. Ty se obvykle dlouho hojí a mohou se zanítit, což pak vyžaduje léčbu, obvykle antibiotiky. 

8. Měkké a lámavé nehty

Pokud máte velmi měkké a lámavé nehty, které navíc rostou pomalu, může jít také o příznak špatného krevního oběhu.

9. Špatný imunitní systém

Bílé krvinky chrání tělo před nemocemi. Pokud máte špatný krevní oběh, krev se v těle nepohybuje dostatečně rychle, aby ho ochránila. Často tedy trpíte nachlazením či závažnějšími chorobami.

10. Méně chlupů na nohou

Tento příznak špatného krevního oběhu lze snáze odhalit u mužů než u žen.

11. Vyčerpání

Nedostatečný přísun kyslíku a živin do orgánů a svalů může vést k pocitu nepřekonatelné únavy a vyčerpání.

12. Křečové žíly

K tomu dochází, když se žíly vyboulí krví, protože chlopně nefungují správně. Nejčastěji se objevují na nohou. Příliš časté sezení nebo stání může tento problém zhoršit.

Zdroj: Healthline