Nezvaného hosta může mít v těle každý z nás. 7 příznaků ho okamžitě prozradí

Fotografie: Depositphotos

Příznaky parazita v těle lidé často nevědomky připisují méně závažným onemocněním. Poznejte, kdy je čas navštívit lékaře.

Parazita měla v těle již pravděpodobně velká většina populace. Mnohdy však přítomnost tohoto černého pasažéra v našem organismu není tak snadné odhalit. Příznaky, jimiž se nás naše tělo snaží varovat, totiž nemusí vyvolávat v pacientovi žádné obavy – jedná se totiž o symptomy, které lidé často připisují jiným, méně závažným příčinám. Abyste tedy věděli, kdy je čas navštívit lékaře, níže se můžete seznámit se 7 příznaky, jež svědčí o přítomnosti parazita ve vašem těle. Popsala je lékařka Angelica Balingit.

Chronická žaludeční nevolnost

Pokud vás v poslední době trápí častá žaludeční nevolnost, a to i přes to, že jíte stravu, se kterou jste dříve neměli žádný problém, pravděpodobně by to mohlo znamenat, že máte v těle parazita. Dalšími podobnými příznaky pak v tomto případě může být bolest žaludku, plynatost a nadýmání.

Únava a hlad po jídle

Paraziti v těle pacienta se živý tím, co pacient zkonzumuje. Problém je však v tom, že tito vetřelci sežerou vaši potravu dříve, než je váš organizmus schopný získat z ní všechny potřebné živiny a vitamíny. Pacient se tak v důsledku může cítit neustále unavený, a navíc může mít pocit nenasycenosti poté, co se nají.

Svědění kolem řitního otvoru

Některé druhy parazitů mohou způsobovat nesnesitelné svědění kolem řitního otvoru. Ve většině případech jde o takzvané „pinworms“ – drobné bílé nitky hledající potravu v pacientově střevě. Ty totiž ke kladení vajíček využívají právě tuto část lidského těla, která v reakci na nepřítele může začít velmi nepříjemně svědět. Dejte si však pozor, neboť škrábání v tomto případě často způsobí, že se vajíčka parazitů přenesou na ruce a nehty a odtud putují dál hledat nové oběti.

Nevolnost a zvracení

Náhlá nebo soustavná nevolnost a zvracení jsou poměrně běžné příznaky parazitární infekce v lidském těle. Odborníci tento problém většinou připisují přítomnosti parazitů ve střevech, které jsou pro ně nejvhodnějším prostředí pro množení.

Ekzém, který vznikl v důsledku špatného trávení

Příznaky přítomnosti parazitů v těle může pacient mnohdy zpozorovat také naopak zevně svého těla. Špatné trávení, jež způsobila jejich přítomnost, totiž často vede k tvorbě ekzémů. Toto autoimunitní onemocnění však naštěstí můžete vyléčit, a to okamžitou návštěvou lékaře, který vám pomůže odstranit parazity, nahradit chybějící trávicí enzymy, oživit vaši střevní mikroflóru a obnovit správnou výživu žaludeční sliznice. Někteří parazité také mohou způsobovat kožní vyrážku.

Fotografie: Freepik

Alergická reakce vyvolaná parazitem

Ne všechny alergie vznikají v důsledku vnějších faktorů – někdy se může jejich příčina nacházet naopak uvnitř vašeho těla. V takovém případě mohou být na vině právě paraziti, kteří stejně jako pyl spouštějí svými molekulami určitou reakci imunitního systému. Pacient tak může například kýchat nebo pociťovat závratě.

Zánětlivé onemocnění střev

Paraziti oslabují obranyschopnost imunitní systému, a činí tak lidské tělo náchylnější k různým infekcím. Pacienti jsou pak vystaveni vyššímu riziku vzniku zánětlivých onemocnění střev, protože si střevní mikroflóra nedokáže poradit s narušitelem, který se snaží vyčistit střeva a ulehčit organismu práci.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]