Lipový čaj skvěle chutná, zároveň pomáhá při nachlazení a řadě dalších zdravotních problémů

Lípa je naším národním stromem, ale u toho její význam pro náš život rozhodně nekončí. Květy jsou totiž skvělou surovinou pro nápoj, kterým je lipový čaj, který se hodí k léčbě řady neduhů. Navíc jsou lipové květy snadno dostupné a můžete si je nasbírat i vy sami a nespoléhat se jen na kupované čaje.

Květy se sbírají obvykle na počátku května v závislosti na počasí. Nasbírané květy sušíme na vzdušném místě, přičemž by se neměly vystavovat přímému slunci a teplotě vyšší než 35 °C. Pokud se vám podaří květy usušit správně, měly by si zachovat svou barvu, tvar i příjemné aroma.

Příprava lipového čaje

Lžičku sušených květů zalijeme 250 ml vařící vody a necháme cca 5 min louhovat. Poté můžeme scedit a pijeme 2-3 denně. Lipový čaj můžeme podávat zcela samostatně, ale lze jej vhodně dochutit například citrónem, malinovou šťávou či medem. Pozor by si měli dávat zejména alergici, kterým může lipový čaj způsobovat potíže. Vždy tedy ze začátku zkoušejte čaj jen po lžičkách a pokud se reakce neobjeví, je možné jej pravidelně popíjet.

Proti stresu a napětí

Lipový čaj působí velmi uklidňujícím dojmem. Můžete jej bez obav pít i navečer, jelikož navozuje pohodu a pomáhá vám relaxovat. Ve zdravotnictví se proto nezřídka užívá právě i k léčbě stresu, nespavosti nebo napětí. Využívá se i při depresích a při bolestech hlavy.

Proti chřipce a nachlazení

Většina z nás zná lipový čaj především ve spojení s chřipkou, rýmou nebo jinými respiračními potížemi. Na to je totiž lípa skutečný expert. Podávání lípy je plně namístě i při vysoké horečce nebo na podporu imunity. Lípa také podporuje produkci potu a působí protizánětlivě. Díky popíjení lipového čaje se vám tedy podaří rychleji se vypotit a dostat z těla škodlivé látky, které brání imunitnímu systému proti infekci zakročit. Zklidňuje také podrážděný krk a ulevuje od kašle a zahlenění.

Při žaludečních obtížích

Dobře dokáže lípa působit také na podrážděný žaludek. Ať už jde o nevolnosti, plynatost nebo nechutenství, lipový čaj je každopádně dobrý nápad. Reguluje také tvorbu žaludečních a střevních šťáv a působí i mírně žlučopudně. Může vám hodně ulevit i od křečových bolestí v oblasti trávicího ústrojí.

Při vysokém krevním tlaku

Lípa se dá využít i jako podpůrný prostředek při vysokém krevním tlaku. Má totiž schopnost mírně ředit krev, čímž přispívá k lepší cirkulaci krve a normalizaci krevního oběhu.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]