Vnitřní nepřítel jménem přebytek kyseliny močové: Na její hladinu má vliv káva i alkohol

Fotografie: Depositphotos

Kyselina močová je látka, která se vytváří v našem těle během procesu trávení potravy. Když jíme potraviny obsahující purin, naše tělo je zpracovává a přeměňuje na kyselinu močovou.

Tato kyselina je nerozpustná ve vodě a tvoří malé krystalky. Ty by normálně měly být vylučovány močí, avšak pokud se vytváří příliš mnoho kyseliny močové nebo pokud ledviny nedokážou dostatečně vylučovat, mohou se tyto krystalky hromadit v těle. Nejčastěji se ukládají v kloubech a v ledvinách. Když se příliš mnoho krystalů kyseliny močové nahromadí v kloubech, může to způsobovat záněty a bolesti, které jsou charakteristické pro onemocnění nazývané dna. Když se krystaly ukládají v ledvinách, mohou vytvářet ledvinové kameny, což je velmi bolestivý stav, říká doktorka Jillian Kubala.

Omezte potraviny bohaté na puriny

Můžete omezit zdroj kyseliny močové ve své stravě. Mezi potraviny bohaté na puriny patří některé druhy masa, mořské plody a zelenina. Všechny tyto potraviny při trávení uvolňují kyselinu močovou. Vyhněte se nebo snižte příjem potravin, jako jsou např.: červené maso, vnitřnosti, ryby, korýši a drůbež.

Vyhněte se cukru

Fruktóza je přírodní cukr, který se nachází v ovoci a medu. Při rozkladu fruktózy se z těla uvolňují puriny a zvyšuje se hladina kyseliny močové. Mezi další typy cukrů přidávaných do potravin patří mimo jiné klasický cukr, kukuřičný sirup a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Sladké nápoje, limonády, a dokonce i čerstvé ovocné šťávy mají často vysoký obsah cukru.

Pijte více vody

Pití velkého množství tekutin pomáhá ledvinám rychleji odplavovat kyselinu močovou. Mějte u sebe vždy láhev s vodou. Každou hodinu si nastavte budík, který vám připomene, že si máte dát pár doušků.

pití voda
Fotografie: Freepik

Vyhněte se alkoholu

Pití alkoholu může zvýšit vaši dehydrataci. Může také vyvolat vysokou hladinu kyseliny močové. Některé druhy alkoholu, například pivo, obsahují vyšší obsah purinů než jiné. Avšak i alkoholické nápoje s nižším obsahem purinů mohou zvýšit produkci purinů v těle. Alkohol zvyšuje metabolismus nukleotidů, dalšího zdroje purinů, které se mohou přeměnit na kyselinu močovou.

Pijte kávu

Pití kávy může pomoci snížit hladinu kyseliny močové v séru dvěma hlavními způsoby. Konkuruje enzymu, který v těle rozkládá puriny, což snižuje rychlost tvorby kyseliny močové a zvyšuje rychlost, s jakou vaše tělo kyselinu močovou vylučuje.

Snižte svou váhu

Nadbytečná kila mohou zvýšit produkci kyseliny močové a snížit její vylučování močí. Pokud máte nadváhu, je nejlepší vyhnout se módním a nárazovým dietám. Poraďte se s odborníkem na výživu o zdravé stravě a plánu na snížení hmotnosti, který můžete dodržovat. Váš lékař vám může doporučit zdravý cíl hmotnosti pro váš typ postavy.

Přidejte do své stravy více vlákniny

Konzumace většího množství vlákniny může pomoci snížit hladinu kyseliny močové. Vláknina může také pomoci vyrovnat hladinu cukru a inzulínu v krvi. Má také tendenci zvyšovat pocit sytosti, čímž pomáhá snižovat riziko přejídání. Většina dospělých by se měla snažit získat ve stravě 22 až 34 gramů vlákniny prostřednictvím potravinových zdrojů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]