Dna a nepříjemné záněty kloubů mají řešení. Vyřešte hlavní příčinu jejich vzniku

Fotografie: Freepik

Vyšší hladina kyseliny močové v tkáních těla způsobuje chronické onemocnění, které způsobuje bolesti kloubů a dnu. Na vině bývá strava, co ještě ovlivňuje usazování kyseliny močové v kloubech a jak tyto stavy řešit?

Dna je vážné chronické onemocnění, kterým už dávno netrpí jen králové a vládnoucí elita. Vlivem nezdravého životního stylu a špatného jídelníčku trpí bolestmi kloubů a dnou velká část populace, protože dochází k usazování kyseliny močové v kloubech. Týká se to především mužů po 40 a žen po 60 letech věku, posléze se přidružují i další potíže s trávením, ledvinami nebo kůží. Jak vyvážit hladinu kyseliny močové v těle, aby krystaly nezpůsobovaly další obtíže?

Kyselina močová krystalizuje v kloubech i ledvinách

Víte, že za většinou bolestí a zánětů kloubů stojí kyselina močová, která vzniká v těle rozpadem zkonzumovaných bílkovin a vinou purinů obsažených v potravě? Vyšší hladina této kyseliny způsobuje zhoršení jejího metabolizování a vznikají krystaly, které se usazují ve tkáních, v kloubech nebo ledvinách v podobě kamenů. Dokonce jejich vinou dochází k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění. Dříve trpěla dnou vládnoucí elita, proto se dně přezdívá nemoc králů, byla to totiž jediná vrstva obyvatelstva, která měla možnost každodenně konzumovat velké množství masa.

Fotografie: Freepik

Jak zjistit hladinu kyseliny močové v těle?

Bolesti kloubů na prstech nohou nebo rukou, zhoršená hybnost, únava? V tom případě navštivte svého lékaře a nechte si při odběru krve zanalyzovat hladinu kyseliny močové v těle. Nejčastěji se tyto změny projevují u mužů nad 40 let, u žen o něco později, přibližně ve věku nad 60 let. Krevní odběr se provádí v ranních hodinách na lačno, přičemž u mužů je norma pro kyselinu močovou stanovená v rozmezí 262-452 μmol na litr krve, u žen pak 137-393 μmol/l. Při přílišném překročení hranice je nutné změnit jídelníček.

Špatný jídelníček a málo pohybu

A co radí odborníci na snížení hladiny močové v těle? Už ve středověku trpěli dnou a bolestmi kloubů především šlechtici, kteří se stravovali masem a neměli dostatek pohybu. Bohužel dnes se nejedná o nemoc bohatých, ale poměrně široké populace, protože maso, sladkosti a průmyslově vyráběné potraviny jsou dostupné všem. Také většinová populace nedbá rad odborníků a málo sportuje. Prvotním úkolem nemocných dnou by proto měla být úprava jídelníčku, omezení přejídání a zvýšení pohybu.

Fotografie: Freepik

Úprava jídelníčku a maso maximálně 3krát týdně

Jak omezit puriny, které se vyskytují v kyselině močové a způsobují její krystalizaci? Především je nutné omezit příjem masa, alkoholu včetně piva, masných výrobků, průmyslově vyráběných potravin, sladkých sycených limonád, produktů s obsahem cukru, sladidel a fruktózy. Právě zásadní omezení sacharidů je klíčové, protože narušují výměnu kyseliny močové. Maso by se v jídelníčku nemělo objevit více než 3krát týdně a porce by neměla přesáhnout 150gramový kousek.

Dostatek pohybu i saunování

Co naopak pomůže omezit puriny a kyselinu močovou v těle? Kromě úpravy jídelníčku s omezením masa a doplněním o ovoce, zeleninu, obiloviny a zakysané mléčné produkty zvyšte konzumaci citrusových plodů. Před hlavními jídly je také dobré vypít sklenici horké vody. Dodržujte pitný režim a nezapomeňte na dostatek pohybu a fyzických aktivit. Pro odstranění purinů pomůže také saunování.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]