Covid-19 jste mohli prodělat, aniž byste si to uvědomili. Jak zjistit, že jsme se s nákazou již setkali?

Fotografie: Freepik

Mnoho lidí má podezření, že prodělali covid-19 bez jasných příznaků. Jak může člověk skutečně poznat, že touto nemocí prošel, i když neměl žádné znatelnější příznaky? Odborníci mají odpovědi.

Někteří jedinci možná měli covid-19, aniž by to postřehli. U některých jedinců se neobjevily téměř žádné příznaky a nenechali se tedy ani testovat. Navíc na začátku nebylo testování ani tak dostupné a automatické, jako dnes. Jak tedy můžete poznat, že jste touto závažnou nemoci trpěli? Odborníci na to mají své názory a odpovědi, které se snaží pacientům zprostředkovat.

Jak opravdu víte, že jste prodělali Covid-19?

Když se v tisku začaly objevovat první informace o novém typu koronaviru a jeho nemoci, je možné, že mnoho lidí bylo již nakaženo, aniž by věděli, co skutečně mají. Někteří si v té době mysleli, že jde o obyčejné nachlazení. Jiní s vážnějšími příznaky se domnívali, že jde o chřipku. U těchto lidí se neprováděli diagnostické testy, které detekují infekci, ani testy na protilátky, které ukazují, zda testovaná osoba měla Covid-19.

Fotografie: Freepik

Jak víte, zda máte Covid-19 nebo ne?

Jedním ze zaručených způsobů, jak zjistit, zda jste měli toto onemocnění, je podstoupit sérologický test. Sérologické testy detekují přítomnost protilátek po infekci SARS-CoV-2. Protilátky jsou proteiny vytvořené imunitním systémem těla krátce poté, co jste byli infikováni nebo očkováni. Pomáhají tělu bojovat s budoucími infekcemi a mohou vás chránit před onemocněním. Jak dlouho tato ochrana trvá, se liší pro každou nemoc a každého jedince.

Pozitivní výsledek testu ukazuje, že po infekci novým koronavirem můžete mít protilátky. Existuje však riziko, že pozitivní výsledek mohl detekovat protilátky proti infekci jiným virem ve stejné rodině této nemoci. Pozor, pokud provádíte diagnostický virální test na SARS-CoV-2, je dobré vědět, že jiné mutace nemusí přinést pozitivní výsledek. Negativní sérologický test může znamenat, že jste Covid-19 měli, ale nezaručuje to na 100 %.

Fotografie: Freepik

Další příznaky, že mohl být přítomen Covid-19

Není neobvyklé, že jste v zimě nachlazení. Pokud jste na přelomu roku 2019 a 2020 měli nachlazení s neobvyklým nebo závažnějším průběhem, nebo respirační onemocnění, existuje možnost, že se jednalo o Covid-19. Pravděpodobné je to zejména ve chvíli, kdy nemoc trvala nezvykle dlouho nebo se nakazili ve stejné době i ostatní členové domácnosti.

Přítomnost viru můžete také zjistit, pokud se u vás vyskytly nebo stále vyskytují dlouhodobé příznaky. Většina lidí se z nemoci zcela uzdraví během několika týdnů, ale u ostatních se projevují příznaky i po uzdravení. I po uzdravení můžete nadále pociťovat únavu nebo svalovou slabost, potíže se spánkem, úzkosti nebo deprese. Mezi další dlouhodobé příznaky patří bolest hlavy, rychlejší srdeční frekvence, nedostatek chuti a vůně, problémy s pamětí a koncentrací, závratě a vyrážka. Může se ale objevit a přetrvat i mnoho jiných, méně tradičních příznaků.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]