Přírodní produkty, které pomohou regulovat vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak patří mezi nejčastější civilizační nemoci. Vyšší výskyt hypertenze je spojen se sedavým způsobem života, nezdravým životním stylem, obezitou a určitou roli mohou hrát i dědičné dispozice. Normální krevní tlak se pohybuje v rozmezí 120/80. Pakliže je mnohonásobně vyšší, může to jedince ohrožovat vznikem nejrůznějších onemocnění, jako je cévní mozková příhoda, nebo infarkt myokardu.

Při zjištění potíží je vhodné co nejdříve navštívit lékaře, který určí další postup, případně předepíše i určitě léky. Existují však i přírodní produkty, které mohou podpořit regulaci vysokého tlaku krve. Jaké to jsou?

Jaké přírodní metody lze k snížení krevního tlaku použít?

Vyzkoušet můžete k regulaci tlaku i tyto metody (pokud si nejste jistí, prokonzultujte vhodnost s ošetřujícím lékařem):

Bazalka: tohle aromatické koření má všeobecně protizánětlivé a diuretické účinky. Proto může účinně regulovat tlak krve. Sníží hladinu sodíku v krvi a také redukuje zadržování tekutiny v těle. Léčivý výluh si připravíte z 1 čajové lžičky čerstvé bazalky (5 g) a šálku vody (250 ml). Bylinku chvíli povařte ve vodě, poté louhujte asi deset minut, sceďte a popíjejte dva až tři šálky denně.

Fotografie: Pixabay

Skořice: je voňavé koření, které je bohaté na esenciální oleje, antioxidanty i protizánětlivé látky. Zlepší krevní oběh a podpoří zdraví kardiovaskulárního aparátu. Při konzumaci skořice by měli být opatrní zejména diabetici. Dokáže totiž také regulovat krevní cukr.

Fotografie: Pixabay

Proto je vhodné zdravotní stav konzultovat s lékařem. Výluh si připravíte z čajové lžičky mleté skořice a jednoho šálku vody. Skořici nasypete do vroucí vody, necháte louhovat deset minut a následně pijete šálek nalačno ráno před snídaní.

Kardamom: uvolňuje nervovou soustavu a snižuje krevní tlak. Minerální látky obsažené v kardamomu regulují hladinu sodíku v krvi a zlepší prokrvení těla. Nápoj si připravíte z čajové lžičky kardamomu a šálku vody. Koření v ní minutu až dvě povaříte, pak odstavíte z plotny, necháte loužit po dobu pěti až deseti minut a konzumujete dva až tři šálky denně po jídle.

Lněné semínko: obsahuje omega 3 mastné kyseliny, aminokyseliny, vlákninu. Konzumace lněných semínek pomůže chránit kardiovaskulární systém před vznikem nemocí, jako je infarkt, či ateroskleróza.

Fotografie: Pixabay

Rovněž lněná semínka pomohou regulovat hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak. Odvar si připravte z 10 gramů lněných semínek a půl hrnku vroucí vody. Nechte louhovat přes noc a ráno pijte. Do nápoje lze přidat i trochu citronové šťávy.

Pomůže i čerstvý zázvor

Zázvor je jedním z nejtradičnějších přírodních produktů, které dokážou regulovat tlak krve. Má totiž antikoagulační a vazodilatační (uvolňující) účinky. Pomůže tím pádem zlepšit průchod krve tepnami. Mimo jiné zázvor obsahuje i antioxidanty, vlákninu, vitamíny, minerály.

Fotografie: Pixabay

V malém rendlíku asi dvě minuty povařte 5 gramů strouhaného zázvoru s 250 mililitry vody. Pak odstavte, chvíli nechte louhovat, sceďte a popíjejte ideálně ráno nalačno. Během dne se doporučuje vypít jeden až dva šálky odvaru ještě po jídle.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]