Banánový čaj nenechá tělesné zdraví napospas osudu. Efektivně léčí nadýmání i problémy se spánkem

Fotografie: Aiaikz / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Banánový čaj je velmi zdravý nápoj, který přináší řadu užitečných benefitů pro lidské tělo. Obzvláště účinně se osvědčil při nadýmání a potížích se spánkem.

Banány jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce a kromě skvělé chuti přináší také řadu zdravotních benefitů pro lidské tělo. Účinně pak mohou působit také ve formě lahodného čaje, který může být velmi prospěšný při zažívacích potížích a problémech se spaním. Lze ho přitom připravit velmi snadno – banán uvařte v horké vodě, poté ho vyndejte a zbylou tekutinu vypijte, říká doktorka Katey Davidson.

Antioxidační vlastnosti

Banány mají přirozeně vysoký obsah antioxidantů rozpustných ve vodě, včetně dopaminu a galokatechinu, které pomáhají v boji proti volným radikálům a předchází mnoha chronickým onemocněním, včetně srdečních chorob. Za zmínku také stojí skutečnost, že slupka má podstatně vyšší obsah těchto složek než dužina, a proto byste ji měli přidat do čaje také.

Léčba nadýmání

Banánový čaj má vysoký obsah draslíku, minerálu a elektrolytu, který je důležitý pro regulaci rovnováhy tekutin, zdravý krevní tlak a svalové kontrakce. Jeho pravidelná konzumace vás proto dokáže ochránit před problémy, jako je nadýmání nebo zadržování vody – skvěle pak dokáže samotné zažívací potíže také léčit.

Kvalitnější spánek

Obzvláště účinně se tento nápoj osvědčil při spánkových potížích a samotném zlepšení odpočinku. Obsahuje totiž tři hlavní živiny, které lidem pomáhají podpořit spánek, a to draslík, hořčík a tryptofan. Jejich zvýšený příjem je spojován s uvolněním svalů a také lepší kvalitou a délkou spánku – to především díky tomu, že podporují tvorbu serotoninu a melatoninu.

zívající žena
Fotografie: Pixabay

Podpora zdraví srdce

Živiny obsažené v banánovém čaji mohou také podporovat zdraví srdce. Jedná se zejména opět o draslík a hořčík, které pomáhají snižovat krevní tlak, a stejně tak i riziko srdečních onemocnění a mrtvice (až o neuvěřitelných 27 %). Banány taktéž obsahují katechiny, což jsou velmi účinné antioxidanty, které taktéž výrazně snižují riziko srdečních onemocnění. Je ovšem důležité brát na vědomí, že vědci k prokázání většiny účinků tohoto nápoje vyžadují další studie.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]