Játra v problémech mluví svou řečí. Prozradí je například oční bělmo i bolest svalů

Fotografie: Depositphotos

Poškození jater může mít závažné dopady na vaše zdraví. Pokud rozpoznáte příznaky problému, raději se co nejdříve obraťte na svého praktického lékaře.

Játra jsou největší žlázou v těle, která produkuje hormony a enzymy, neutralizuje toxiny a podílí se na mnoha metabolických procesech. Postupem času se v nich však vlivem mnoha faktorů, včetně nezdravé stravy a znečištěného prostředí, mohou hromadit nebezpečné toxiny – ty je mohou poškodit, a v některých případech dokonce způsobit závažná onemocnění. Je proto důležité mít se na pozoru před typickými signály tohoto problému, říká doktor Youssef (Joe) Soliman.

Bolest v horní části břicha a nevolnost

Pokud jíte příliš mnoho tuku, vaše játra se mohou zvětšit, a způsobit tak tlak v hrudníku a horní části břicha. To však již může být známkou závažného problému, a proto byste tento příznak nikdy neměli ignorovat. Nepříjemné pocity většinou přichází po konzumaci tučných jídel a doprovází je střevní problémy, nevolnost, závratě, průjem nebo zvracení.

Citlivá pokožka a zežloutnutí očního bělma

Pokud se v játrech nahromadilo příliš toxinů, může být pokožka více citlivá a oční bělmo žloutne. Objevit se také může vyrážka a s ní únava a slabost – lidé s poškozenými játry většinou postrádají energii k vykonávání běžných úkolů a také nemají téměř žádnou chuť k jídlu. Tyto příznaky mohou značit již postupující onemocnění, a proto byste měli co nejdříve navštívit lékaře.

Teplota a bolest svalů

Poškozená játra často doprovází zvýšená tělesná teplota, která je důsledkem zánětlivého procesu. Objevit se poté může také silná bolest svalů a kloubů, nebo se vám mohou na kůži tvořit modřiny způsobené špatnou srážlivostí a otoky. Kvůli stagnaci žluči vás pak může začít intenzivně svědit kůže, čímž tělo reaguje na nahromaděné toxiny, jež játra nedokážou neutralizovat. Ve vzácných případech pak mohou poškozená játra vyvolat časté krvácení z nosu.

svědění ekzém
Fotografie: Freepik

Jak chránit svá játra

Abyste ochránili svá játra před poškozením, měli byste minimalizovat příjem:

  • alkoholu,
  • tučných jídel,
  • doplňků stravy na hubnutí,
  • léků proti bolesti (a obecně všech chemických léků).

Naopak je vhodné dopřát si každý den dostatek vody, jíst více kurkumy, medu, ovoce a zeleniny a udržovat aktivní život – tedy více sportovat.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]