Zdraví, které chutná – zázračné rozinky

Zdraví, které chutná – zázračné rozinkyKdo nevyzkoušel tuto zdravou, sladkou a poměrně levnou dobrotu, o hodně přišel a měl by to napravit. Je to zdravá cesta, jak uspokojit chuťové buňky a přitom do sebe nehrnout kousky čokolády. Navíc jsou velmi variabilní a dají se přidat do jogurtu, buchet či závinů.

Co to vlastně je?

Rozinka je sušený plod vinné révy. Na rozinky, které se prodávají v obchodech, jsou vybírány sladké hrozny, které se vyváží hlavně z oblastí Středozemního moře. Hrozny se dají sušit několika způsoby. Přirozeně na sluníčku, nebo za pomocí teplého vzduchu a nulové hydratace.

Co obsahují?

Jsou nadupané vitamínem A, B1, B2 i „Céčkem“. Vitamín A vám rozjasní pleť, vitamíny skupiny B působí příznivě proti stresu, vitamín C vám potom posílí imunitní systém a posílí cévy. Pro co jsou tak jedinečné? To je hlavně velký obsah vlákniny, díky které dobře fungují střeva a celkově trávení. Vyjmenovat můžeme také další minerály od železa, přes draslík až k vápníku.

Zdroj energie pro všechny

Pokud se cítíte unavení, nebo potřebuje „nakopnout“ před tréninkem, potom je určitě také na místě pochutnat si na rozinkách, protože nejsou tučné a jsou snadno stravitelné. Navíc se z nich energie uvolňuje v krvi postupně, takže energičtí vydržíte déle než po čokoládové tyčince.

Při nákupu pozor!

Když budete kupovat rozinky, měli byste mít na paměti pár pravidel. Snažte se vyhnout sířeným rozinkám. Některé se totiž při sušení dostávají do kontaktu s oxidem siřičitým, alergenem, který například udrží barvu rozinek. Pokud už máte sířené, před konzumací je alespoň propláchněte v horké vodě. Pokud nejste zastáncem BIO výrobků, v případě rozinek nebuďte skeptičtí – BIO jsou lepší a cenově vyjdou stejně!

Fotografie publikována se svolením SOMMAI Photography/FreeDigitalPhotos.net