Benefity kořene pampelišky pro tělo, u kterých budete litovat, že jste je neznali dříve

Fotografie: Freepik

Pampelišky jsou velmi užitečnými rostlinami. Kromě toho, že si z nich můžete jednoduše udělat domácí med, jsou i jejich kořeny proslulé svými přínosy pro vaše zdraví.

Tato rostlina se již dlouho využívá v bylinné medicíně. Pomáhá navracet chuť k jídlu a zároveň vám zlepšuje celkové trávení. V tradiční čínské a indiánské medicíně se již dlouho její kořeny využívají pro léčbu onemocnění jater a žaludku. Dodnes se věří, že kromě vnitřních potíží vám může pomoci například i s léčbou akné či ekzémů. Zároveň je vhodnou prevencí proti vysokému cholesterolu, pálení žáhy, cukrovce či dokonce rakovině. Samotný kořen bývá někdy pražen, aby se zbavil kofeinu. Následně si z něj můžete připravit různé čaje, tinktury, odvary a obklady.

Výhody pro vaše zdraví

Co se týče vysokého krevního tlaku, onemocnění jater či srdečního selhání, na jejich léčbu se většinou používají poměrně drahé léky zvané diuretika. I když jsou cenné, mohou mít vedlejší účinky v podobě bolestí hlavy, závratí či svalových křečí.

Pampelišky však mohou přinést diuretické účinky s tím rozdílem, že nejsou ošetřeny zbytečnou chemií. Pro akné, lupénku, ekzémy, vředy a vyrážky se dá z kořene pampelišky vytvořit zklidňující mast. Pro její výrobu vám stačí rozemlít kořen pampelišky a smíchat ho s vodou.

Fotografie: Freepik

Není ještě úplně jasné, zda dokáže tyto problémy rychleji vyléčit, ale potvrdilo se, že má mírné protizánětlivé účinky a snižuje svědění a podrážděnost postižené pokožky. Také by mohla předcházet poškození, které je způsobeno sluncem. Výtažky z pampelišky by totiž měly být účinnou ochranou proti UV záření, a dokonce by měly chránit před vznikem rakoviny kůže. Zároveň ale může její aplikace u některých jedinců způsobit alergickou reakci, a proto byste měli vždy dbát na opatrnost, než ji jen tak bezmyšlenkovitě nanesete na tělo.

Bojovník nejen proti cukrovce

Díky rozpustné vláknině, známé jako inulin, se předpokládá, že by kořen pampelišky mohl mít antidiabetické vlastnosti. Inulin obsahuje komplexní sacharid, který můžeme znát pod názvem fruktooligosacharid. Ten podporuje růst zdravých bakterií v gastrointestinálním traktu a účinně pomáhá vylučovat ty nezdravé.

Fotografie: Freepik

To samo o sobě brání vysokým skokům hladiny cukru v krvi. Extrakt z pampelišky by měl navíc lépe kontrolovat hladinu cukru v krvi, předcházet hyperglykémii a podporovat produkci inzulínu. Často se také konzumuje jako tonikum, jelikož se věří, že čistí játra. Zároveň by kořen pampelišky mohl být slibným prostředkem proti vzniku rakoviny.

Zdroj: Verywellhealth

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]