Návyky, které mohou ničit vaše ledviny. Přestaňte se nimi, dokud je čas

Fotografie: Freepik

Pokud jste vystaveni pravidelnému stresu, vaše ledviny jednoznačně trpí. Bez pochyby takové faktory mohou vést až k poškození ledvin či zvýšené pravděpodobnosti vzniku infarktu či mrtvice. Nejen strava, ale i jiné faktory mohou poškozovat ledviny. Mezi tyto faktory je i úzce spjaté stravování a zlozvyky, ty také mohou poškozovat či dokonce ničit ledviny.

Zpracované maso

Jak často si dopřejete zpracované maso? Tedy šunky, klobásky, tvrdé salámy, paštiky a jiné? Je to každý den či obden? Jistě neděláte dobře, protože veškeré zpracované masné výrobky se považují za velké karcinogeny, ale také nebezpečné potraviny pro naše důležité ledviny.

Abychom vše uvedli na pravou míru, zpracované masné výrobky jsou přehlcené rychlosolí, která nutí naše ledviny více a více pracovat, aby dokázaly odstranit přebytek sodíku a produkovaly více vápníku. Na druhou stranu, pokud je vápníku více, mohou způsobit další nepříjemnost zvané ledvinové kameny.

Vysoký krevní tlak

Nejen pro ledviny, ale pro všechny jiné orgány v těle je vysoký krevní tlak nebezpečný. Vysoký krevní tlak neboli hypertenze poškozuje cévy. I cévy, které poskytují výživu ledvinám, ale i jiným orgánům. Proto bude důležité krevní tlak kontrolovat. Pokud máte pochybnosti, neváhejte a navštivte svého lékaře.

Fotografie: Freepik

Nedostatek tekutin

Každý z nás nemá potřebu každý den vypít dva litry čisté vody. Někomu stačí i jeden litr, někomu zase litr a půl vody, jiní nedokážou vypít ani litr. To už ale ovšem může být nebezpečné pro ledviny. Pokud nedoplníte vodu ještě například polévkou, šťavnatým ovocem a zeleninou, můžete si zadělávat na pěkné potíže s ledvinami.

Pokud nemáte v těle dostatek vody, ledviny nemohou spolehlivě odvádět sodík a není udržena normální hladina krevního tlaku. Proto své tělo nikdy nenechejte vyžíznivět a dopřejte si každý den alespoň litr a půl čisté vody. Sladké nápoje a džusy se nepovažují za kvalitní pitný režim.

Fotografie: Pixabay

Léky proti bolesti

Pokud užíváte nadměrné množství léků proti bolesti, měli byste urychleně zbrzdit. Léky, jako jsou aspirin, ibuprofen a jiné, zpomalují průtok krve ledvinami, což vede k zvrásnění ledvin. Pokud máte ovšem potíže, které se bez těchto léků neobejdou, nepřekračujte dávkování doporučené lékařem a poraďte se o jejich pravidelném užívání s ohledem na ledviny.

Nadměrné užívání bylin

Pokud léčíte zdravotní potíže bylinami, respektive bylinnými čaji, zpozorněte. Velké množství bylin může ovlivnit vaše ledviny. Jestliže dáte přednost raději bylinám, poraďte se s lékárníkem nebo ošetřujícím lékařem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]