Abnormální vypadávání vlasů může být příčinou řady vážnějších zdravotních problémů

Fotografie: Depositphotos

Za vypadáváním vlasů mohou často stát problémy, o kterých většina lidí nemá žádné ponětí. Zakročte včas a ujistěte se, že je s vaším zdravím vše v pořádku.

Vypadávání vlasů je problém, se kterým se dnes potýká mnoho mužů i žen, a to bez ohledu na jejich věk. Ačkoliv si většina lidí myslí, že za ním stojí především lupy a mastnota, mnohdy jde o signál, kterým se vás tělo snaží varovat před nebezpečnými zdravotními problémy. Níže jsme se proto pro vás pokusili toto téma osvětlit a varovat vás před jeho možnými dopady. Více prozradila lékařka Cynthia Cobb.

Onemocnění alopecie areata

Pokud jste si všimli, že vám každý při česání nebo prohmatávání vlasů vypadávají vlasy, a to zejména v určité oblasti hlavy, mohlo by se jednat o onemocnění zvané alopecie areata. To bývá důsledkem anémie, cukrovky 2.typu, syndromu polycystických vaječníků, poruch štítné žlázy nebo stresu – pokud je příčinou stres, vlasy by měly samy od sebe dorůst během 3-6 měsíců. V tomto případě vám však mohou začít vypadávat také chloupky v podpaží, v tříslech, obočí nebo řasy.

Nedostatečná hydratace

Vaše vlasy mohou začít vypadávat v důsledku nedostatečné hydratace těla, špatného česání, přílišného žehlení a kulmování nebo také vlivem horkého počasí. Je proto důležité, zejména v letních dnech, abyste konzumovali dostatek vody a nosili pokrývku hlavy, která zachová váš účes svěží a hedvábný. Je také dobré přidat do svého jídelníčku co nejvíce potravin bohatých na vitamín A, zinek a omega-3 mastné kyseliny.

Lupy a mastnota

Pravděpodobně ten nejčastější problém, kvůli kterému vám mohou vypadávat vlasy, jsou především lupy nebo mastnota. Měli byste si ovšem uvědomit, že právě tyto příčiny mohou souviset s některými vážnými zdravotními poruchami, a proto je dobré se v každém případě poradit o možnosti léčby s praktickým lékařem nebo dermatologem. To platí zejména v případě, pokud mají lupy nažloutlý nádech – v takovém případě by se mohlo jednat o dermatitidu, vlasové onemocnění pokožky, které vzniká v důsledku stresu a špatné výživy.

Fotografie: Pixabay

Zlozvyk zvaný trichotillomanie

Pozor byste si měli dát také před onemocněním zvaným trichotillomanie, která označuje nutkavou činnost vytrhávat si vlasy. Lidé, kteří si se s touto psychickou poruchou mohou ztotožnit, mají podle odborníků velmi nízké sebevědomí a patologický nedostatek sebedůvěry. Problém však může být způsoben také stresem nebo okolními tlaky a jeho nejvhodnější léčbou je kontaktování psychologa, který pomůže pacientovi získat zpět duševní rovnováhu.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]