Zápal plic patří mezi zákeřná onemocnění. Včasné rozpoznání příznaků pomůže k rychlejšímu zotavení

Fotografie: Freepik

Pneumonie neboli zápal plic je nebezpečné respirační onemocnění. Často vzniká po virové nebo bakteriální infekci. V domácích podmínkách není možné ho se stoprocentní jistotou rozeznat od běžného nachlazení. Pokud máte podezření, že byste mohli mít zápal plic, navštivte svého lékaře, jistotu získáte až po rentgenu plic.

Pneumonie může život ohrožující a může vést až k úmrtí. Nejohroženější skupinou jsou lidé s oslabenou imunitou, děti a starší pacienti s chronickými problémy, například hypertenzí či srdečními vadami.

Počáteční příznaky zápalu plic se neliší od klasického nachlazení

Pneumonie vzniká rychle a provází ji příznaky podobnými běžnému nachlazení nebo SARS. Nejčastěji se jedná o:

  • vysokou teplotu,
  • mělké dýchání,
  • vyšší pulz a nižší krevní tlak,
  • bolest na hrudi,
  • slabost a ospalost, letargie,
  • vlhký kašel.

Hlavní příčinou pneumonie je poškození plicní tkáně viry nebo bakteriemi. Někdy pneumonie probíhá bez vysoké horečky. To může znamenat, že imunitní systém proti infekci nebojuje. Takový zánět je nejnebezpečnější: pacient připisuje únavu stresu, přepracování, problémům v práci, a ignoruje další doprovodné příznaky. Při včasné diagnóze pneumonie dobře reaguje na léčbu, léčí se rychle a bez komplikací.

Fotografie: Freepik

Vyhněte se samoléčbě a posilujte svoji imunitu

Při pneumonii může být samoléčba smrtící. Ve většině případů je nutná léčba antibiotiky nebo antivirotiky, užívají se také léky na posílení imunitního systému a sirupy, které zmírňují záchvaty kašle. Po zlepšení stavu může k dosažení původní kondice pomoci fyzioterapie nebo dechová cvičení, která zlepšují kapacitu plic a napomáhají jejich regeneraci.

Pro rekonvalescenci je zásadní vyvážená strava s dostatkem živin

U pneumonie ztrácí naprostá většina pacientů chuť k jídlu. Oslabující kašel a snížená hladina kyslíku v krvi vedou ke svalové slabosti, následkem toho tělo potřebuje vitamíny, živiny a bílkoviny, aby se mohlo uzdravit. Bílkoviny jsou „stavebními kameny“ poškozených alveol, zlepšují pružnost tkání.

Principy ideálního jídelního plánu po léčbě zápalu plic

S nastavením správného stravovacího plánu po prodělané nemoci vám může pomoci následující seznam pravidel:

  • Jezte malé porce 5-6krát denně. Nenuťte se, užijte si každé sousto.
  • Snižte množství soli ve stravě, abyste zabránili otokům, pomůže to také rychlejšímu uvolňování tekutiny z plic.
  • Používejte šetrnou úpravu pokrmů, vyvarujte se smažení a podobných postupů. Je důležité zachovat živiny a vlákninu.
  • Ve vážném stavu si nechejte lehké zeleninové pyré, pijte čerstvé ovocné koktejly, které dokonale obnoví sílu a dodají energii.
  • Dopřejte svému tělu dostatek čerstvého masa, ryb, začněte masovými a kostními vývary, které jsou lehké a výživné.
  • Fermentované mléčné výrobky pomohou snížit negativní účinek užívání antibiotik: obsahují bifidobakterie, které zvyšují imunitu, zabraňují dysbióze a zácpě.
  • Během období zotavování se vzdejte alkoholických a energetických nápojů, vynechejte také sladkosti a dezerty z čokolády, stejně jako potraviny s vysokým obsahem tuku (máslo, maso, uzeniny).
  • Vyhněte se dočasnému vaření luštěnin, kukuřice nebo perlového ječmene.
  • Pijte hodně neperlivé vody o pokojové teplotě. Protizánětlivé čaje z heřmánku, lípy, malinových listů podporují imunitu a dodávají sílu.
  • Na problémy se zácpou spojené s užíváním antibiotik denně připravujte kompot ze sušeného ovoce. Pomůže také šťáva ze švestek.

Neuspěchejte návrat do běžného života a se sportem raději počkejte

Po prodělaném zápalu plic je vaše imunita oslabená a potřebuje dlouhý čas na zotavení. Neuspěchejte proto návrat do běžného života. Počítejte také s tím, že se budete zadýchávat i při běžných aktivitách, než se plíce vrátí do původní kondice. Nespěchejte se sportem a setrvejte nějaký čas raději v relaxačním a odpočinkovém módu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]