Varovné signály těla, které byste neměli za žádných okolností ignorovat

Fotografie: Depositphotos

Pokud čelíte tichému nebezpečí, vaše tělo se vás před ním vždy bude snažit varovat. Toto jsou varovné signály, které byste neměli nechat bez povšimnutí.

Vaše tělo s vámi neustále komunikuje. Pokud máte hlad, cítíte, že vám kručí v břiše. Jestliže potřebujete jít na toaletu, začnou vás tlačit močové cesty. Lidé však často zapomínají vnímat také ty ostatní signály, které by mohly odkazovat na některá nebezpečná onemocnění, včetně různých zápachů nebo například zbarvení moči. Abyste proto předešli potenciálním problémům, níže se můžete podívat na varovné signály těla, jež byste neměli za žádných okolností ignorovat, radí lékařa Carmen Fookes.

Popraskané rty a koutky úst

Pokud spolu s prasklinami na rtech a koutcích úst pociťujete svalovou slabost, problémy s koncentrací a prudce vám vypadávají vlasy, pravděpodobně se potýkáte s vážným nedostatkem vitamínu B v těle. S touto nerovnováhu vám však velmi rychle pomohou mléčné výrobky, vejce, ořechy nebo květák.

Bíle nebo šedě zbarvený jazyk

Ačkoliv je tento příznak typický pro lidi, kteří bojují s chronickou rýmou nebo příjmem dostatku kalorií, může vás bílý jazyk v kombinaci s jasným zarudnutím okrajů jazyka varovat před gastritidou. Šedě zbarvený jazyk vás naproti tomu varuje před narušenou funkcí gastrointestinálního traktu, nebo v kombinaci s otokem rtů a suchou kůží před nedostatkem železa.

Fotografie: Freepik

Sucho nebo zápach v ústech

Sucho v ústech bývá často reakcí organismu na stres a úzkost. Pokud však suchost přetrvává a doprovází ji navíc podrážděnost, pravděpodobně je na vině nedostatek vitamínu B3. Naproti tomu nevysvětlitelný zápach v ústech vás může varovat před cukrovkou, potížemi s játry či chronickou bronchitidou.

Citlivost očí na jasné světlo

K tomuto příznaku dochází nejčastěji vlivem nadužívání alkoholu a tabáku, v důsledku alergie na kvetoucí rostliny nebo nedostatku vitamínu A v těle – abyste ho získali zpět, jezte více sýra, mrkve a rajčat. Pokud máte navíc oteklá víčka, měli byste zkontrolovat své ledviny (zejména pokud pociťujete také celkovou slabost, chlad a máte bledou pokožku).

Zduření lymfatických uzlin

Pokud jste si všimli, že někde na vašem těle došlo k zduření lymfatických uzlin, měli byste velmi rychle zpozornět. Zpravidla k tomuto problému dochází vlivem zánětu, který by však mohl být natolik závažný, že by vyžadoval okamžitý lékařský zásah.

Fotografie: Freepik

Tmavá moč

Pokud máte tmavou moč, s největší pravděpodobností nepijete dostatek tekutin. V případě, že je však tmavá moč doprovázena vysokou horečkou a slabostí, pak se můžete potýkat s onemocněním genitourinárního systému.

Časté krvácení z nosu

Pokud se často potýkáte s nevysvětlitelným krvácením z nosu, měli byste zkontrolovat svůj krevní tlak. V případě, že je váš tlak normální, pravděpodobně je na vině nedostatek vitamínu K. Ten získáte ze zelí, špenátu nebo kopřivové polévky. Pokud je však tlak vysoký, měli byste okamžitě s pomocí odborníků vyhledat příčinu a co nejdříve ji začít řešit.

Zdroj: Drugs

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]