Při jezení jahod se většina lidí chybně zbavujete důležité části, která je stejně cenná jako samotné plody

Fotografie: Depositphotos

V létě patří mezi populární ovoce především jahody. Spousta lidí se na ně těší celý rok. Často se však soustředí pouze na červené plody, a ne na samotné lístky. Což je ovšem veliká škoda.

Jahody, čekáte na ně celý rok. Lahodné, šťavnaté ovoce, které se hodí nejen na pečení, ale i do letních koktejlů a samotné do misky. Část můžete ihned konzumovat, část ponechat v konzervách a užívat si je i v chladných měsících. Málokdo však ví, že plody předčí jiná část jahod, a sice stébla. Jsou nejen aromatická, ale mají i značné výhody pro vaše zdraví, říká lékařka Adda Bjarnadottir.

Zdravotní výhody jahodových stopek

Bylinkáři doporučují jahodové stopky k prevenci mnoha nemocí, a dokonce i ke zmírnění vlivu času. Zpomalí stárnutí a vy si tak budete moci déle užívat mladistvý vzhled.

  • Zmírňují bolesti příznaky dny
  • Snižují množství škodlivého cholesterolu v krvi
  • Snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění
  • Mají vysoký obsah tříslovin
  • Potlačují známky stárnutí pleti spojené s věkem

Nutriční a terapeutická hodnota

Bylo zjištěno, že jahodová stébla jsou bohatá na bioaktivní přírodní zdroje, obsahují antioxidanty a protizánětlivé látky. Stonky jahod mohou nosit sloučeniny, jež mají příznivé zdravotní vlastnosti a chrání před mikrobiálními patogeny. Drcené jahodové listy mají zklidňující a antiseptické vlastnosti, lze je použít na popáleniny, vředy, abscesy, štípnutí hmyzem a podobně.

Fotografie: Pexels

Další použití jahodových stopek

V profesionálních kuchyních jsou jahodové stopky vynikajícím doplňkem chuti. Právě v zelené části se soustředí nejvíce vůně a svěžesti samotného ovoce. Přední světoví kuchaři používají stonky jahody k pečení masa nebo zeleniny. Pokrm tak získá lehce nakyslou chuť a jedinečné aroma.

Stejně tak si v létě můžete připravit osvěžující nápoj. Místo plátků citrónu do džbánu s čistou vodou nasypte hrst umytých jahodových lístků. Neuvěříte, jakou krásnou jahodovou vůni i svěží chuť limonáda získá. Můžete ještě přidat med, třtinový cukr a další kousky jiného ovoce. Samozřejmě nesmí chybět ani led.

Zdroj: Healthline, Healthline