Prevence skličujících migrén na dosah ruky: Mezi časté spouštěče patří i silné světlo a zvuk

Fotografie: Jose Navarro / Creative Commons / Attribution 2.0

Migréna je neurologické onemocnění, které obvykle způsobuje silné záchvaty bolesti hlavy, jež se objevují s dalšími příznaky, jako je citlivost na světlo, zvuk, čich nebo dotek.

Migréna není jen příčinou opravdu silných bolestí hlavy, ale neurologickým onemocněním, které může způsobovat více příznaků. I když ji často charakterizují intenzivní, vysilující bolesti hlavy, mezi další příznaky mohou patřit nevolnost, zvracení, potíže s mluvením, necitlivost nebo brnění či citlivost na světlo a zvuk. Toto onemocnění se často vyskytuje v rodinách a může postihnout všechny věkové kategorie, říká doktorka Deena Kuruvilla.

Prevence migrény

Migréna je častěji diagnostikována u ženského pohlaví než u mužů. Diagnóza migrény se stanoví na základě klinické anamnézy, udávaných příznaků a vyloučení jiných příčin. Nejčastější kategorie migrenózních bolestí hlavy (nebo záchvatů) jsou epizodické versus chronické, dále pak bolesti bez aury a bolesti s aurou. Zde je pohled na některé způsoby, jak předcházet migréně.

Identifikujte spouštěče migrény

Prvním krokem k prevenci migrény je identifikovat spouštěče, které mohou vyvolat bolestivý záchvat. Každý člověk může mít individuální spouštěče, jež mohou zahrnovat určité potraviny jako čokoláda, sýr, červené víno, nedostatek spánku, stres, změny hormonálních hladin, silné světlo nebo hluk. Vedení deníku migrénových záchvatů může pomoci sledovat a identifikovat potenciální spouštěče, což umožní jejich předcházení.

Migréna zůstane v zapomnění díky akupresuře. Tlakové body na nohou a rukou uleví od bolesti hlavy

Dbejte na zdravý životní styl

Zdravý životní styl může hrát klíčovou roli při prevenci migrény. Pravidelný a dostatečný spánek, správná strava, dostatek pohybu a vyhýbání se nadměrnému stresu mohou pomoci snížit frekvenci a závažnost migrénových záchvatů. Dbejte na pravidelný spánkový režim, stravujte se vyváženě a vyhýbejte se potravinám, jež by mohly vyvolat migrénu. Pravidelná fyzická aktivita, jako je cvičení nebo jóga, může také pomoci uvolnit napětí a stres, které často souvisí s migrénou.

migréna bolest
Fotografie: Freepik

Vyhněte se spouštějícím faktorům

Vedle identifikace spouštěčů je také důležité se vyhnout situacím nebo podnětům, které mohou vyvolat migrénu. To může zahrnovat snížení expozice silnému světlu nebo hluku, zajištění dostatečného odpočinku po náročných aktivitách a vyhýbání se přehřátí nebo přepracování.

Biofeedback a relaxační techniky

Biofeedback a relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, meditace a progresivní svalová relaxace, mohou pomoci snížit stres a napětí, které často předchází migrénovým záchvatům. Tyto techniky mohou být užitečné při prevenci migrény a mohou být prováděny samostatně, nebo pod vedením školeného terapeuta.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]