Přetížená játra: 6 příznaků, které upozorňují na to, že játra přestávají zvládat váš životní styl

Fotografie: Depositphotos

Nezdravý životní styl se podepíše i na stavu jater. Jsou-li přetížená, pak nepracují zcela správně, toxiny z nich neodcházejí ven, což způsobuje zdravotní problémy.

Játra jsou velmi důležitým tělním orgánem, který má za úkol zbavovat organismus toxinů, odpadních a škodlivých látek. Jejich nesprávná funkce se obvykle projeví příznaky, které by vás měly varovat, že je něco v nepořádku. Když totiž nemohou dobře filtrovat krev, toxiny se dostávají až do mozku, kde ovlivní jeho činnost, říká lékař Youssef (Joe) Soliman.

Nízká hladina cukru v krvi

Přetížení jater se může projevit i nízkou hladinou krevního cukru. Když játra pracují bezproblémově, je i optimální hladina krevního cukru. Jakmile dojde k jejich přetížení, nejsou schopné uvolnit uloženou glukózu do krve a její hladina poklesne. Nízký obsah cukru v krvi způsobuje únavu, podráždění a neschopnost se soustředit.

Fotografie: Depositphotos

Hormonální nerovnováha v důsledku přetížení jater

Je zajímavé, že dysfunkční játra mohou způsobit nerovnováhu v hladinách hormonů estrogenu a testosteronu. Vlivem tohoto stavu dochází k poklesu libida i zhoršení příznaků premenstruačního syndromu u žen.

Úzkost a deprese kvůli špatné funkci jater

Nesprávná funkce jater má za následek přetížení organismu toxiny, které nemohou být játry odbourané. Toxiny vstupují do mozku a způsobují problémy s pamětí i časté změny nálady. Mohou také stát za vznikem úzkostí a depresí.

Porucha obranyschopnosti

Je dobré vědět, že játra sehrávají významnou roli v budování obranyschopnosti organismu. Čím zdravější játra jsou, tím je také lidský organismus odolnější vůči infekcím, virům a bakteriím. Jestliže trpíte na častá nachlazení, možná by to chtělo detoxikovat játra pomocí vhodných čisticích kúr. K nim patří například šťáva z mrkve, červené řepy a okurky v poměru 10:3:3. Šťáva se pije 3krát denně asi půl sklenice po dobu 14  dní.

Fotografie: Freepik

Jak pomoci játrům v jejich správné funkci

Činnost jater je možné zlepšit kvalitnější stravou a vyřazením určité stravy, která jim neprospívá. Je to především alkohol, příliš sladké a tučné potraviny. Vhodné je zvýšit konzumaci listové zeleniny (kapusty, zelí, salátu) a stravy s esenciálními aminokyselinami (maso, mléko, vejce). Výborné jsou na činnost jater vejce, česnek a síra, a to díky obsahu síry, která játra zbavuje toxinů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]