Hlavní známky kritického poškození jater. Poznáte je, aniž byste museli opustit svůj domov

Fotografie: Depositphotos

Jakýkoli zdravotní problém v lidském těle se projevuje určitými příznaky. Pokud játra nevykonávají svou funkci správně, zjistíte to prostřednictvím několika jasných symptomů.

Játra jsou největším a jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Produkují hormony a enzymy neutralizující škodlivé látky a podílí se na metabolických procesech. Ovšem jako na ostatní orgány, i na játra mají negativní vliv některé faktory, který jsou příčinou hromadění toxinů. To ztěžuje jejich správnou funkci. Problémy s plněním jejich povinností se nadále projevují na vašem těle prostřednictvím níže uvedených příznaků. Více prozradila lékař Saurabh Sethi.

Pocit těžkosti a nevolnost

Zaměřte se na svůj jídelníček a podrobte jej detailnímu zkoumání. Pokud jíte příliš mnoho tuku, vaše játra se budou zvětšovat, což způsobuje tlak v hrudníku a v horní části břicha. Kromě pocitu těžkosti se můžete cítit i špatně. Po konzumaci tučných jídel přichází nevolnost, která je často doprovázena střevními problémy, závratěmi a zvracením.

Fotografie: Freepik

Únava, slabost a bolest svalů

Pacienti s nezdravými játry se často cítí unavení a nemají chuť k jídlu. Pokud tyto příznaky přetrvávají a vám není jasná jejich příčina, respektive nesouvisí s běžnou únavou, poraďte se se svým lékařem. Stejně tak můžete pociťovat neustálou bolest svalů a kloubů nebo se na vaší pokožce vyskytují modřiny či vás trápí otoky nohou, vaše játra nepracují správně.

Zbarvení moči a stolice, krvácení

Nestyďte se podívat do záchodové mísy po vykonání potřeby. Špatná funkce jater se totiž projevuje i změnou barvy moči a stolice. Pokud je moč příliš tmavá nebo stolice příliš světlá. Vzácným příznakem, přesto důležitým, je nevysvětlitelné krvácení z nosu nebo výskyt modřin bez zjevného důvodu. Jedná se o špatnou srážlivost krve v důsledku nedostatečné práce jater.

Fotografie: Depositphotos

Citlivá pokožka a svědění

Pokud jsou játra plná toxinů, pokožka bude podrážděná a objeví se na ní nepříjemná vyrážka. Kvůli stagnaci žluči začne také výrazně svědit. Tělo tak reaguje na všechny nahromaděné toxiny, které játra nedokážou neutralizovat. Problémy s játry můžete pozorovat i na svém očním bělmu, které náhle zežloutne, když nemoc postupuje příliš rychle.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]