Dodržování jednoduchých pravidel sníží riziko nákazy a šíření koronaviru

Fotografie: Freepik

Doba koronavirová není lehká. Koronavirus nám ukázal, jak málo stačí, aby byl celý svět uvržený do karantény. Normální život je zatím v nedohlednu. Prvotní šok sice opadl, ale zdaleka ještě nemáme vyhráno. Bohužel, to nejhorší nás teprve čeká. Pořád jsme ještě ve fázi, kdy se s koronavirem učíme žít.

Někteří nastalou situaci berou s humorem, někdo celou pandemii popírá a vzdoruje všem nařízením a někdo se upřímně obává nákazy, protože pravda je taková, že toho o tomto viru víme opravdu málo a nikdo nemá jistotu, že u něj nemoc bude mít mírný průběh. Pokud jste i vy odhodláni udělat maximum proto, abyste se nenakazili, pak je tento článek určený právě pro vás.

Vyhnout se nákaze není tak těžké, jak se na první pohled zdá

Pravidla a doporučení jsou definována velmi jasně a nejedná se vůbec o nic světoborného.

Odborníci pořád dokola opakují:

  • Dbejte na pečlivou hygienu rukou. Ideální je mýt si ruce pod tekoucí vodou alespoň 40 s. Nezapomeňte na všechny prsty a zápěstí
  • Noste ochranu dýchacích cest (roušky, ústenky, šátky, respirátory). Roušky jsou milované i nenáviděné. Nedá se jim ale upřít, že jsou účinnou zbraní proti koronaviru. Rouška vás sice před virem neochrání, ale významně snižuje rychlost šíření epidemie, a pokud se s rouškou nakazíte, pravděpodobně jste do sebe dostali mnohem menší virovou nálož
  • Udržujte rozestupy a omezte fyzický kontakt s osobami mimo vaši rodinu
  • Nedotýkejte se madel v MHD, knoflíků výtahů, klik a jiných ploch ve veřejném prostoru. Pokud si nemůžete umýt ruce, používejte dezinfekci
Fotografie: Pixabay

Lidská povaha je ale vrtkavá. Lidem se už nechce nosit roušky a udržovat rozestupy. Sociální kontakt se vším, co k tomu patří, nám prostě chybí. Jenže dokud nebudeme mít účinný lék nebo vakcínu, nic jiného než dodržovat osvědčená doporučení nám nezbude.

Co ještě můžete udělat, abyste snížili riziko nákazy na minimum

100% jistotu, že se nenakazíte, budete mít jen tehdy, že se izolujete na neurčito sami doma. To je samozřejmě nesmysl. Pokud svědomitě dbáte na hygienu rukou, nesdružujete se a nosíte roušku, měli byste být v relativním bezpečí.

Fotografie: Pixabay

Myslíte si, že jen to nestačí? Pro zdravého člověka jsou tato doporučení naprosto dostačující, pokud máte ale oslabenou imunitu, neměli byste navštěvovat riziková místa, jako jsou bary, koncerty a restaurace. Doporučujeme také dezinfikovat nákup, který si přinesete z obchodu. Ideální je si ale nákup objednat online.

Jezte také zdravou vyváženou stravu a podporujte svou imunitu. V neposlední řadě se snažte zůstat pozitivně naladění, protože stres, jak známo imunitu oslabuje.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]