Pravidla optimálního jídelníčku pro zdraví a pohodu není složité dodržovat

Pro správnou výživu není důležité jen to, jaké potraviny jíme, ale také kdy našemu tělu tyto potraviny dopřáváme. Jak na správný jídelníček? Poradíme. Některá jídla jsou sice zdravá, ale je vhodné je jíst například jen v ranních hodinách, jinak mohou pro naše tělo představovat přílišnou zátěž, a naopak další jídla je vhodnější konzumovat spíše odpoledne a večer.

Dnes vám proto přinášíme malý přehled některých potravin s informacemi, kdy je nejvhodnější je do našeho jídelníčku zařadit.

Hořká čokoláda

Mnohé studie potvrdily pozitivní účinky konzumace přiměřeného množství hořké čokolády na náš organismus. Spousta lidí si jí ale chybně dopřává odpoledne či večer, když přijdou z práce, jako určitou formu pochvaly. Hořkou čokoládu je ale lepší jíst ráno, dodá našemu tělu zdravé antioxidanty a energii pro začátek dne. Pokud čokoládu jíte až v odpoledních či večerních hodinách, může se snadněji přeměnit na tukové zásoby.

Maso

Také maso je jednou z potravin, kterou je vhodnější konzumovat v první polovině dne. Důvodem je, že na strávení masa tělo potřebuje až pět hodin, proto je jeho konzumace vhodná spíše jako oběd než večeře. Červené maso navíc obsahuje vysokou dávku železa, které je účinným prostředkem v boji proti únavě.

Ořechy

Ořechy spoustu lidí volí jako součást snídaně, což je správně, poskytnou tak svému tělu zdravé omega-3 mastné kyseliny, které udržují oběhový systém a stabilizují krevní tlak. Naopak konzumace ořechů ve večerních hodinách může přispívat k přírůstkům na váze, neboť jsou velmi energeticky náročnou potravinou.

Brambory

I brambory patří mezi potraviny vhodné pro první polovinu dne, snižují hladinu cholesterolu v krvi a vyživují tělo esenciálními minerály. Jsou ale poměrně kalorické, což se při jejich zvýšené konzumaci odpoledne a večer může projevit na naší váze.

Rajčata

I rajčata jsou vhodnou zeleninou ke snídani či obědu, obsahují velké množství organických kyselin, které aktivují žaludek a slinivku břišní. Na druhou stranu velké množství kyseliny šťavelové může při večerní konzumaci rajčat u některých lidí způsobovat otoky.

Cukr

Obecně samozřejmě platí, že konzumaci cukru bychom se měli vyhýbat, pokud si ale chcete přeci jen nějaké sladkosti dopřát, je mnohem lepší udělat tak dopoledne, dáte svému tělu více času na spotřebování kalorií. Večerní konzumace sladkostí navíc stimuluje nervový systém, což může způsobit narušení spánku.

Těstoviny

Poslední potravinou, o které se zmíníme jako o vhodném jídlu k obědu, jsou těstoviny. Mají nízký glykemický index, ale jsou příliš kalorické, proto se jako varianta večeře příliš nedoporučují.

Cuketa

Cuketa sama o sobě je velmi zdravou potravinou. Díky velkému množství vody, které v sobě ukrývá, pomáhá očistit tělo od toxinů a zároveň má močopudné účinky. Z tohoto důvodu je tak vhodnější dopřát ji našemu tělu spíše jako večeři.

Tvaroh

I když mnoho lidí si o tvarohu myslí, že by se měl konzumovat jako součást zdravé snídaně, není to tak úplně pravda. Vhodnější je jeho konzumace ve večerních hodinách, neboť má uklidňující účinky na trávicí systém a zároveň pomáhá lépe trávit i další potraviny.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]