Tipy na zdravé a chutné občerstvení na Silvestra

Jakmile se vysloví Silvestr, většina z nás si představí oslavy spojené s příchodem nového roku, kde samozřejmě nemůže chybět dobré jídlo a pití. Ne každý se na Silvestra hodlá přejíst k puknutí a vypít nehorázné množství alkoholu. Právě proto vám přinášíme tipy na zdravější občerstvení – jídlo i nápoje.

Chcete-li se poslední den v roce vyvarovat nadměrného energetického příjmu, pozvěte tentokrát rodinu a přátelé na návštěvu k vám anebo si připravte pohoštění, které si k přátelům donesete sebou. Silvestrovské občerstvení lze připravit i tak, aby chutnalo těm, co vyznávají zdravý životní styl, drží dietu, ale i těm, co jedí i méně zdravé potraviny typu uzeniny. Taková změna či obohacení Silvestrovské tabule je určitě vítaná…

Upečte si vlákninové pečivo

Zelenina a ovoce určitě nesmí chybět. Ovšem mít něco k zakousnutí i mimo zeleniny je vítané. Klasické pečivo z bílé mouky do zdravého jídelníčku nepatří. Vy si však můžete upéci vlákninové housky. Jak na to? Využít můžete zeleninovou drť, která vám zbyla z odšťavňování, případně použít zeleninu, kterou rozmixujete.

Na 200 g zeleniny připadne 1 vajíčko, 1 až 2 lžičky bezlepkové mouky, sůl, bylinky dle chuti, lžička psyllia a semínka. Vytvořte tužší hmotu, která se dá tvarovat do housek. Ty umístěte na plech s pečícím papírem a housky posypte mákem. Doba pečení se liší v závislosti velikosti housek, takže hlídejte a zkuste párátkem. Pečení trvá zhruba půl hodiny dle trouby a velikosti housek.

Zeleninové jednohubky

Zeleninové jednohubky jsou takovou klasikou. Zkrátka namísto rohlíku použijete plátek salátové okurky či jiné zeleniny. Aby jednohubky z párátek nesjížděly je vhodné dát na spodní stranu třeba kousek tvrdého sýra. Ovšem použijete-li mrkev, párátko bude držet dobře. Pak už stačí přidat oblíbenou pomazánku – zeleninovou, luštěninovou, tvarohovou.

Zeleninové špízy

Chutné a poměrně oblíbené jsou i zeleninové špízy. Použít můžete veškerou zeleninu, co máte rádi. Pokud vám nevadí maso, můžete špízy proložit pečeným kuřecím masem, kvalitní šunkou anebo některým z vegetariánských výrobků, které nahrazují maso a uzeniny. Neprohloupíte ani opečeným a okořeněným tofu. Použít můžete i tvrdý sýr a chybět by neměly olivy.

Lososové mini rolády

Stačí koupit plátky uzeného lososa, použít lístky špenátu a pomazánku z Philadelphie či tvrdého sýra. Pak jen srolovat a nechat vychladit.

Silvestrovské nápoje

Na Silvestra nemusíte prolévat hrdlo alkoholem. Existuje spousta dobrých a zdravých nápojů. Mimo klasických odstředěných ovocných a zeleninových šťáv tady máme různé druhy čajů, horkou čokoládu, zdravé náhražky kávy anebo mojito či punč bez alkoholu.

Zimní punč bez alkoholu

1 litr šťávy z jablek anebo jablečný džus svaříme s kořením: 2 hřebíčky, půl vanilkového lusku, pár kapek šťávy z citronu, skořici dle chuti. Do horkého nápoje pak nakrájíme na kostičky jablko, hrušku a přidáme pár kuliček hroznového vína. Punč si můžete udělat jakýkoliv nejen jablečný, ale třeba i pomerančový.

Obrázky: glutafin.co.uk, pixabay.com