Nespavost a jiné poruchy spánku mohou být příznakem závažných onemocnění

Téměř každý člověk někdy měl takzvanou nespavost. A pokud se s tím setkáte jen jednou za čas, je to v pořádku. Pokud se ale stanou poruchy spánku pravidelnými, měli byste se poradit se svým lékařem. Prášky na spaní nejsou nejlepší varianta. Mnohem lepší je zjistit, co za dlouhodobou nespavostí stojí a daný problém začít řešit.

Může mít totiž jednu z následujících nemocí:

  • srdeční chorobu,
  • poruchu štítné žlázy,
  • hormonální poruchy,
  • deprese a další.

Srdeční onemocnění

Podle odborníků z American College of Cardiology má 44 % lidí s onemocněním srdce nejrůznější problémy se spánkem. Podle lékařů jde o nedostatek tekutin, které se během dne hromadí v dolních končetinách a v noci se v těle pohybují. Při těchto problémech je nejlepším řešením zajít si k lékaři a nechat si udělat srdeční ultrazvuk. Budete tak mít jistotu, a to především v pokročilém věku.

Fungování štítné žlázy je pro lidské tělo klíčové

Hypertyreóza je stav, při kterém se zvyšuje tvorba hormonů ve štítné žláze, což způsobuje, že se člověk cítí úzkostně, nervózně a má potíže se soustředěním. Tyto stavy ztěžují plné uvolnění, odpočinek a spánek. Poruchy štítné žlázy mají samozřejmě i mnoho dalších příznaků, jako je velký nárůst nebo úbytek hmotnosti nebo nepravidelná menstruace. V tomto případě kontaktujte svého obvodního lékaře a endokrinologa.

Problém jménem menopauza

Průměrný věk, ve kterém se ženy dostávají do velkých hormonálních změn, je 51 let. Poruchy spánku jsou v tomto případě velmi běžné a přicházejí většinou už pár let před samotnou menopauzou. Máte-li věkově do menopauzy daleko, měly byste navštívit svého gynekologa. Pro ženy kolem padesáti je to ale známkou toho, že se tato přirozená hormonální změna nezadržitelně blíží.

Mentální příčiny

Nespavost jde vždy ruku v ruce s depresemi a postihuje až tři čtvrtiny všech pacientů, kteří byli diagnostikováni touto poruchou. Psychický stav je jednou z hlavních příčin, proč lidé trpí nespavostí. Deprese, stejně jako úzkosti a stres způsobují poruchy spánku a ruší váš noční klid. Jedním z možných řešení je večerní jóga a meditace, ale také konzultace s odborným lékařem. Mezi další obtíže, kvůli kterým se nemůžete pořádně vyspat, patří:

  • Parkinson a Alzheimerova choroba,
  • alergie,
  • artritida.

Ať už se setkáváte s nespavostí z jakéhokoli důvodu, při déle trvajících obtížích byste se vždy měli poradit se svým obvodním lékařem. Může vás vyšetřit, diagnostikovat a navrhnout nejlepší řešení k tomu, abyste se vyspali dostatečně a vaše tělo mohlo fungovat naplno. Spánkový deficit vás po nějaké době vždy dožene a nebudete schopní být aktivní a plní energie tak, jako obvykle. Pokud se ale v noci budíte jen jednou za čas a netrvá to příliš dlouho, nebojte se. Je to naprosto normální.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]