Dieta DASH je posledním zvoněním pro všechny dny plné trápení s dnou. Úspěšně snižuje příznaky

Fotografie: Depositphotos

Dna je nepříjemné onemocnění kloubů, které postihuje čím dál více lidí po celém světě. Pokud jím trpíte i vy, měli byste obzvláště dbát na svůj jídelníček.

Abyste lépe zvládali příznaky dny, jako jsou náhlé a silné záchvaty bolesti, otoky a záněty kloubů, měli byste nejprve začít u svého jídelníčku. Jedná se totiž o nemoc, během níž je obzvláště důležité dávat si pozor na to, co jíte – některé potraviny totiž mohou zhoršit jeho průběh. Naopak však výběr správných surovin a dodržování zdravé stravy vám dokáže pomoci ulevit od nepříjemností, a to již během několika týdnů. Samozřejmě je vždy důležité, abyste se o svých plánech nejprve poradili s praktickým lékařem, říká doktorka Katherine Marengo.

Dna a zásady stravování

Příznaky dny lze lépe zvládat pomocí zdravé stravy, která obsahuje hodně zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků a luštěnin. Je proto vhodné zaměřit se na diety, jež tyto potraviny obsahují, a zároveň se snažit co nejvíce vyhýbat výrobkům, které onemocnění mohou naopak zhoršit – jedná se zejména o potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků a rafinovaných sacharidů. V současné době existují dvě nejlepší možnosti, jak na to.

Dieta DASH

Dieta DASH je stravovací režim, který se zaměřuje především na snížení krevního tlaku. Je však skvělou volbou pro pacienty se dnou, neboť účinně pomáhá snižovat její příznaky. Zásady jsou přitom velmi jednoduché – stačí sestavovat svá jídla a svačiny z následujících potravin:

  • ovoce, zelenina a celozrnné výrobky,
  • drůbež, ryby, ořechy a luštěniny,
  • rostlinné oleje,
  • nízkotučné nebo odtučněné mléčné výrobky.

Dna: Bolestivé onemocnění kloubů, které je třeba rozpoznat včas. Pomohou k tomu jasně identifikovatelné příznaky

Během této diety byste se měli vyhýbat nasyceným tukům a potravinám s vysokým obsahem přidaného cukru. Obzvláště pozorní byste měli být také ohledně některých druhů ryb, protože mnohé z nich mohou být spojeny se zhoršením dny. Proto se raději nejprve poraďte se svým lékařem.

ovoce pomeranč
Fotografie: Pexels

Středomořská strava

Středomořská strava je spojována s řadou zdravotních výhod, včetně zlepšení kardiovaskulárního zdraví a také příznaků dny – ve skutečnosti je velmi podobná dietě DASH zahrnuje potravin:

  • ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky,
  • ryby, mořské plody, ořechy a luštěniny,
  • extra panensky olivový olej.

Ryby a mořské plody jsou obvykle základem středomořské stravy. Jelikož se však jedná o potraviny obsahující složky, které mohou zhoršovat dnu, raději se před jejím vyzkoušením poraďte se svým lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]