Potraviny pro zdravější játra najdete v každé domácnosti a málokdo o nich ví

Játra jsou velmi důležitým orgánem, který pomáhá odstraňovat z těla vše, co v něm nemá co dělat. Proto se o ně musíme starat. To mnoho lidí nedělá a tak jejich játra buď nefungují, jak mají, nebo se objevují problémy s tím, že jsou poškozena. Jak zajistit, aby k tomu nedocházelo? Pomocí správných potravin.

Česnek

Je nejenom přírodním antibiotikem, ale je také pomocníkem pro vaše játra. Ty dokáže chránit jak před oxidačním poškozením, tak má také velmi dobré hepatoprotektivní účinky, které zajistí správné fungování orgánu.

Zelený čaj

Je známým antioxidantem, který pomáhá vyčistit celé naše tělo. A to i naše játra. Nejlepší je, když zelený čaj pijeme pravidelně. Kromě toho že jim prospívá, dokáže také snížit riziko výskytu onemocnění jater.

Káva

Pokud pijete kávu kvalitní a myslíte na střídmou konzumaci, tak vašemu tělu jenom prospěje. Primárně tím, že vaše játra umí dlouhodobě chránit před poškozením a před výskytem chronických onemocnění.

Kurkuma

Známé exotické koření, které je na místě přidávat do jídel. Díky tomu se sníží riziko výskytu zánětu, stejně jako zmírnění možného poškození vlivem oxidačního stresu. Dále kurkuma napomáhá správnému fungování.

Grapefruit

Nejenom pro imunitu, ale také pro játra velmi prospěšné ovoce. Nejlepší je jíst grep čerstvý, jedině tak dokážete zlepšit fungování svých jater a zajistíte, že budou vaše tělo od škodlivin čistit mnohem lépe.

Červená řepa

Mnozí lidé se jí vyhýbají, což je velká chyba. Červená řepa je zdravou potravinou, která obsahuje antioxidanty známé jako betalainy, které umí prospívat celému tělu, včetně vašich jater.

Brokolice

Je skvělým zdrojem isothiokyanátů, což jsou unikátní sloučeniny, které obsahují síru. Právě ta dokáže pomáhat s odstraňováním různých karcinogenů a celé řady jiných škodlivých látek, které procházejí vašimi játry.

Ženšen

Existuje v několika variantách a některé jsou unikátní tím, že obsahují sloučeniny známé jako ginsenosidy. Ty jsou hlavním důvodem toho, proč jsou ženšenu přisuzovány ony výjimečné léčivé a očistné vlastnosti.

Mrkev

I obyčejná mrkev je tou zeleninou, která se hodí, pokud chcete mít v pořádku játra. A nejenom ta, jelikož je osvědčenou volbou také pro zdraví vaší kůže, stejně jako pro zdraví vašeho zraku.

Listová zelenina

Jezte pravidelně různé druhy salátů a dostanete do těla řadu vitamínů a minerálů, které pomohou organismu, hlavně potom játrům. A to především pro celkové antioxidační a také protizánětlivé vlastnosti.

Avokádo

Dnes už ho seženete kdekoliv a tak je na místě si ho také koupit. Je známým zdrojem jak správných tuků, tak i celé řady antioxidantů. Díky tomu můžete snadno předcházet jakémukoliv poškození jater.

Citron

Podobně jako grep, tak i citron obsahuje mnoho vitamínu C, který je silným antioxidantem, který prospěje tělu, imunitě a také játrům. Ideální je pít čerstvou šťávu z citronů rozmíchanou ve vodě.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]