Vyhněte se potravinám, které způsobují migrénu. Překvapí vás, že mezi ně patří i ty oblíbené

Fotografie: Depositphotos

Migrény a bolesti hlavy patří mezi vskutku nepříjemné jevy, které nejspíše nikoho z nás nepotěší. Často je však způsobují i běžné potraviny, říká lékařka Natalie Olsen.

Migrény a bolesti hlavy jsou vskutku nepříjemnými jevy, které vás dokážou na celý den rozladit a dokonale vyvést z míry. Navíc přicházejí nečekaně a neohlášeně a pokud zrovna u sebe nemáte tabletku proti bolesti, postel či kýbl studené vody, je poměrně těžké se jim bránit. Nejnovější vědecko-lékařská studie však prokázala, že migrény mohou mít na svědomí určité druhy potravin. Pokud se jim tedy vyhnete, zmírníte riziko, že na vás nepříjemná bolest hlavy zaútočí.

Když bolest hlavy udeří

S migrénou a bolestí hlavy se již setkal pravděpodobně každý. Ať už zaútočila ve škole, v práci, na večírku s přáteli či kdekoli jinde, jistě se nejednalo o nic příjemného. Jde totiž o takového nezvaného hosta, který dokáže zkazit celý den a rozladit téměř každého. Když se jí chcete zbavit, obvykle zabírá spousta vlažné či studené vody, kvalitní spánek a samozřejmě také léky proti bolesti.

Fotografie: Freepik

Podle nejnovějších výsledků studie, která se zabývala problematikou bolestí hlavy, vyšlo napovrch, že migrény mohou způsobovat kromě nekvalitního spánku, dlouhého sezení u počítače, mobilu či televize také některé druhy potravin. Kterým z nich je tak dobré se vyhnout a čím dokážou bolest hlavy způsobit?

Alkohol

Základní potravinou, která způsobuje migrény a bolesti hlavy, je alkohol. Ten totiž obsahuje velké množství aminokyselin, které jsou v tomto případě spíše na škodu. Nejběžnějšími bolehlavy jsou tmavé likéry či červená vína, a to zejména pro ty, kteří alkoholu příliš neholdují a dopřávají si ho pouze občas. Ať už se tedy jedná pouze o malou skleničku či dvě, nebo množství způsobující pořádnou ranní „opici“, věřte, že vaše hlava se brzy ozve po svém.

Fotografie: Pixabay

Čokoláda

Ačkoliv čokoláda patří mezi dokonalé lahůdky, které nejen umí zlepšit náladu, ale navíc i podporují paměť a soustředěnost, má také svou velkou nevýhodu. Tedy vlastně dvě. Kromě vysokého podílu kalorií totiž čokoláda obsahuje také látky, které často způsobují bolesti hlavy. Čím více čokolády si tak dopřejete, tím větší je riziko migrény.

Fotografie: Freepik

Umělá sladila

Umělá sladidla jsou látky, s nimiž se můžeme setkat zejména ve slazených nápojích, levných sladkostech, nejrůznějších dezertech či v kávách z automatu, nebo se také prodávají jako náhražka cukru. Na umělých sladidlech však (až na jejich chuť) není dobrého zcela nic a kromě zvýšeného cholesterolu, obsahu nezdravých chemických sloučenin a celé řadě dalších nevýhod způsobují také bolesti hlavy. Pokud tedy můžete, dávejte si pozor na to, co potraviny, které konzumujete, skutečně obsahují, a ty nezdravé se pokuste nahradit.

Fotografie: Freepik

Rychlé občerstvení

Ačkoliv se mnoha lidem může zdát chutné a že na jeho občasné konzumaci není nic zlého, není tomu úplně tak. Řeč je o potravinách z rychlého občerstvení, jako jsou hamburgery, hot-dogy a rychle smažená či instantní jídla. V těch se totiž (podobně jako u umělých sladidel) nachází hned celé množství nezdravých látek, které mimo jiného způsobují také nepříjemné migrény a bolení hlavy.

Fotografie: Freepik

Slaná jídla

Dalším zdrojem migrén a bolesti hlavy jsou také slaná jídla. I když je sůl pro tělo důležitá, je potřeba ji dávkovat mírně a raději v menším množství. Její nadměrný přísun totiž kromě bolehlavu způsobuje vysoký cholesterol i zvýšený krevní tlak, chuť na sladké a slazené nápoje a mnoho dalších nežádoucích jevů, které nejsou prospěšné pro vás, ani pro vaše tělo a organismus.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]