Naučte se správně rozpoznat symptomy koronaviru a usnadněte tak případnou léčbu

Fotografie: Freepik

Závratě, problémy s pamětí i nevolnosti. To všechno a mnohé další může ukazovat na nový koronavirus, který se objevil na přelomu roku v Číně a odtud se rozšířil do celého světa. V dnešním článku jsme si pro vás připravili přehled symptomů, které jsou pro něj typické, abyste i vy věděli, na co si dát pozor. Pokud na sobě některé z těchto symptomů zpozorujete, je třeba zůstat obezřetný a následovat epidemiologická doporučení vlády.

Pacienti bez příznaků

Dle dat z Číny až 90 % nakažených novým typem koronaviru nejeví žádné příznaky a nemá žádné potíže. Ačkoliv je to velmi zvláštní, jde o naprostou většinu případů. Ale pozor! Ačkoliv sami žádní příznaky nemají, jsou stále infekční a můžete od nich koronavirus chytit. Mezi nejčastější příznaky nemoci COVID-19 patří

  • vysoká teplota a horečky
  • kašel
  • problémy s dechem
  • bolest na hrudi

Tím to ale nekončí. Tato nová nemoc se totiž může projevovat i zcela jinak a neočekávaně. Ačkoliv finální diagnózu může stanovit jedině lékař, je dobré vědět, na co si dát pozor. Pokud se vám výrazně přitíží, doporučujeme vyhledat pomoc u odborníka.

Fotografie: Freepik

Bolest břicha a žaludeční potíže

Nejprve to začne jako bolest ve spodní dutině břišní, které se po pár dnech změní v průjem a nevolnosti. Po těchto problémech obvykle následují více obvyklé symptomy spojené s respiračními obtížemi

Avšak u některých případů se koronavirus projeví pouze obtížemi se zažíváním. Pokud tedy máte podobné příznaky jako u otravy jídlem, přestaňte se stýkat s ostatními, abyste je v nejhorším případě nenakazili. Protože opatrnosti není nikdy dost.

Fotografie: Freepik

Bolest hlavy, omdlévání a problémy s pamětí

Koronavirus se může také maskovat jako jiné neurologické choroby a obtíže. Neustupující bolest hlavy se objevila u 8 % pacientů, kteří se z COVID-19 vyléčili. Doktoři se domnívají, že tento symptom je způsoben nedostatkem kyslíku. Toho se nakaženým koronavirem nedostává kvůli špatné funkci plic, které si ale ani nemuseli nijak zvlášť povšimnout.

Fotografie: Freepik

Omdlévání a ztráty vědomí jsou dalším symptomem, který může být způsoben koronavirem. Odborníci tvrdí, že COVID-19 nenapadá pouze respirační systém, ale také systém nervový a tím tak přímo ovlivňuje funkci mozku. To by také vysvětlovalo, proč až třetina pacientů bojuje se ztrátou vědomí, zmatením a problémy s pamětí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]