Fibromyalgie rozšiřuje bolesti svalů a kloubů do celého těla. Příznaky jsou například „fibromlha” nebo únava

Fotografie: Kane Yap / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Fibromyalgie je chronické onemocnění, které může nepříjemně ovlivnit váš život. Pokud rozpoznáte jeho příznaky, raději začněte s včasnou léčbou.

Fibromyalgie je chronické onemocnění, jehož příznaky mohou dlouho přetrvávat – a ačkoliv nelze vyléčit, můžete učinit některé kroky, jež vám pomohou překonat jeho důsledky na vaše zdraví. Stejně jako u mnoha jiných bolestivých poruch se mohou příznaky tohoto problému lišit u jednotlivých osob. Záleží především na faktorech, jako je stres, pravidelný jídelníček a spánkový režim, říká doktorka Brenda B. Spriggs.

Bolest

Hlavním příznakem fibromyalgie je bolest svalů, kloubů a šlach, která se může rozšířit do celého těla – mnoho lidí ji popisuje jako hlubokou, tupou bolest, jež se zhoršuje při namáhavém cvičení a může být také pulzující, vystřelující nebo pálivá. Stejně tak ji může doplňovat brnění končetin.

Citlivé body

Citlivé body jsou místa na těle, která vás mohou při fibromyalgii začít bolet, i pokud na ně vyvinete sebemenší tlak. Mezi ty nejčastější patří především:

  • obě strany zadní části hlavy,
  • obě strany krku,
  • horní část každého ramene,
  • lopatky,
  • obě strany horní části hrudníku,
  • vnější strana každého lokte,
  • obě strany boků,
  • hýždě,
  • vnitřní strany kolen.

Únava a fibromlha

Mezi další časté příznaky tohoto nepříjemného onemocnění patří především extrémní únava a vyčerpání. Někteří lidé také často pociťují „fibromlhu“, což je stav, který může zahrnovat potíže se soustředěním, zapamatováním si informací nebo sledováním konverzace – to může velmi snadno ztížit váš pracovní výkon a každodenní činnosti.

únava a bolest žlučníku
Fotografie: Pexels

Poruchy spánku a deprese

Lidé s fibromyalgií mají často potíže s usínám a dostatečným odpočinkem. S tím také souvisí další dopad tohoto onemocnění, jako jsou především psychologické problémy a hormonální nerovnováha. Většina pacientů popisuje, že se často potýkají s depresí, úzkostí, ale také posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). Všechny tyto příznaky lze však lépe překonat, pokud začněte s včasnou léčbou. Proto je rozhodně nikdy neignorujte a v případě jejich rozpoznání se co nejdříve obraťte na svého praktického lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]