Jídelníčkem proti vysokému cholesterolu: Mezi potraviny snižující jeho hladinu patří i avokádo

Fotografie: Depositphotos

Vysoký cholesterol je nebezpečný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. S jeho snížením vám však dokážou snadno pomoci vybrané potraviny.

Vysoká hladina cholesterolu je nebezpečný problém, který se může vážně podepsat na vašem zdraví – v některých případech může dokonce vést k rozvoji srdečních onemocnění, včetně infarktu myokardu nebo vysokého krevního tlaku. Pokud však problém trápí i vás, můžete si snadno pomoci zařazením správných potravin do svého jídelníčku, které ho naopak pomáhají snížit, říká doktorka Kerri-Ann Jennings.

Luštěniny

Luštěniny, jako jsou zejména fazole, hrách a čočka, obsahují velké množství vlákniny, minerálních látek a bílkovin, které účinně pomáhají snižovat špatný cholesterol v krvi a obecně podporují mnoho tělesných funkcí. Pokud vás tedy trápí jeho vysoké hladiny, můžete si je dopřát například k obědu namísto červeného masa (které naopak hladinu cholesterolu výrazně zvyšuje).

Avokádo

Avokádo je ovoce s mimořádně vysokým obsahem živin, včetně mononenasycených tuků a vlákniny – dvou živin, které pomáhají snižovat vysoké hladiny špatného cholesterolu a naopak podporují dobrý cholesterol. Ještě než ho zařadíte do svého jídelníčku, měli byste brát na vědomí, že je poměrně tučné, a proto je dobré to s jeho konzumací příliš nepřehánět.

Ořechy

Ořechy jsou další potravinou s mimořádně vysokým obsahem živin. Avšak kromě vysokého obsahu mononenasycených tuků jsou navíc bohaté na rostlinnou variantu omega-3 mastných kyselin, což je druh polynenasycených tuků spojovaných se snižováním vysoké hladiny cholesterolu a obecnou podporou zdraví srdce. Zaměřit byste se měli především na mandle a vlašské ořechy.

ořechy na stole
Fotografie: Pexels

Tučné ryby

Tučné ryby, jako je zejména losos a makrela, jsou vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem. Ty jsou obecně velmi prospěšné pro zdraví srdce a mimo jiné také snižují vysoké hladiny cholesterolu a stejně tak riziko vzniku srdečních onemocnění, včetně infarktu myokardu.

Ovoce a bobuloviny

Ovoce je vynikajícím doplňkem stravy, které vám pomůže udržet zdravé srdce a dobré hladiny cholesterolu v krvi. To především díky tomu, že téměř všechny druhy obsahují rozpustnou vlákninu a další účinné sloučeniny. Zaměřit byste se měli především na borůvky a lesní ovoce.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]