Přírodní ředidla krve, která zabraňují vzniku krevních sraženin v těle

Fotografie: Shutterstock

Krevní sraženina v našem těle dokáže způsobit nemalé problémy. Pokud se dostane tam, kam nemá, dokáže nejen zastavit naše srdce, ale i plíce nebo jiné orgány.

V případě, že máme s tvorbou krevních sraženin problém, je dobré používat léky na ředění krve. Zbytečné konzumaci chemikálií se ale snadno můžeme vyhnout, a to tak, že je jednoduše nahradíme přírodními produkty. V naší stravě jsou totiž potraviny, které právě k ředění krve nemalým dílem přispívají. Léky na ředění krve totiž krev neředí, ale pouze pomáhají předcházet tvorbě nových sraženin. I proto je dobré jejich léčbu doplnit, říká lékařka Stacy Sampson.

Fotografie: Pexels

Přírodní produkty nemají vedlejší účinky

Problémem léků na ředění může být také skutečnost, že mají mnoho vedlejších účinků. Mezi ty nejzávažnější bezesporu patří riziko nadměrného krvácení. To se může projevit například během menstruace, nebo změnou barvy moči či stolice. Častým místem zvýšeného krvácení jsou také dásně, nos nebo různá poranění. Můžeme pozorovat i slabost, malátnost, závratě, vypadávání vlasů nebo neobvyklé kožní vyrážky. 

Fotografie: Pixabay

Z výše uvedených důvodů je dobré léky na ředění krve doplnit přírodními produkty, které mají antikoagulační účinky. Jedná se ale pouze o doplňky stravy, nemůžeme jimi léky zcela nahradit. Mezi nejlepší přírodní ředidlo krve se řadí kořen zázvoru. Jeho konzumace snižuje tvorbu krevních sraženin, a tím výrazně omezuje riziko vzniku mrtvice. Jeho účinek je ale mnohem širší, snižuje v těle i hladinu cholesterolu a působí protizánětlivě.

Nebojte se objevování nových chutí

Strouhaný zázvor je proto dobré přidat do ovocných limonád, vývarů nebo jiných vařených jídel. Jeho chuť je velmi výrazná, proto je zapotřebí s ním začínat opatrně. Doma si můžeme připravit i zázvorový čaj. Ten dochutíme medem nebo citronem a máme lahodný nápoj, který má nejen zdravotní účinky, ale během zimních večerů nás dokonce i příjemně zahřeje. Výborným kořením, které podporuje náš krevní oběh, je kurkuma. 

Fotografie: Freepik

Kurkumový prášek stačí jednoduše přidat jako koření do našeho pokrmu během vaření. Ochutit si jím ale můžeme i čaj nebo zeleninový salát. Možností je také dopřát si sklenici kurkumové vody před spaním. Omezení platí v případě, že máme od lékaře předepsaný lék warfarin. Ten se právě s kurkumou kombinovat nesmí. Sáhnout můžeme ale i po obvyklé surovině – a tou je česnek. Ten má blahodárný vliv nejen na náš krevní oběh a srdce, ale také snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů. 

Pomoci nám může dokonce i hořká čokoláda

Jeho konzumace se doporučuje na prázdný žaludek, a to v množství 2 až 3 syrové stroužky denně. Dalším přírodním antikoagulantem je skořice. Tu ale nesmíme používat dlouhodobě, protože může mít negativní dopad na zdravotní stav našich jater. Můžeme ji přidat do různých jídel, ale i nápojů. Využít můžeme i síly kajenského pepře. Ten obsahuje kapsaicin, který nejen podporuje krevní oběh, ale také čistí usazeniny v našich tepnách. 

Nasekané papričky, které kajenský pepř obsahují, přidáme do smažených jídel, dušených pokrmů nebo polévek. Můžeme ho nasypat také na saláty nebo jím ochutit další velké množství pokrmů. Do našeho jídelníčku je dobré zařadit potraviny, které obsahují vitamín E. Mezi ty se řadí vejce, maso, obiloviny, ovoce a zelenina. Vyhýbat bychom se neměli ani konzumaci ryb nebo malého množství červeného vína. Pomocné látky jsou i v hořké čokoládě a ananasu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]