Okurka má na jídelníčku své místo právem. Její přínos pro zdraví ocení každý bez ohledu na věk

Fotografie: Depositphotos

Okurka je zelenina s největším přínosem pro zdraví. Skládá se převážně z vody, což z ní činí ideální doplněk při hubnutí a zvyšování příjmu tekutin.

Okurka je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších zelenin na světě. Jen málokteré jídlo je tak lehké a osvěžující. Okurky jsou nepostradatelnou součástí salátů, šťáv a koktejlů. Navíc jsou skvělým spojencem při dietách. Děti je považují za mnohem chutnější než ostatní zeleninu a starší spotřebitelé si uvědomují jejich vysoký obsah důležitých vitamínů a minerálů. Pokud chcete znát všechny vlastnosti této superpotraviny, věnujte pozornost následujícímu seznamu. Více prozradila lékařka Rachael Link.

Jsou přírodním zdrojem vitamínu B

Vitamín B je jedním z nejdůležitějších vitamínů. Především proto, že je zodpovědný za dostatečný přísun energie. Pomáhá při syntéze červených krvinek. Je obsažen nejen v červeném mase a mléčných výrobcích, ale také v zelené zelenině. Okurky jsou skvělým způsobem, jak nahradit jejich nedostatek.

Zmírňují bolesti hlavy

Věděli jste to? Ráno se často probouzíte nevyspalí po náročné noci. Žádný problém. S bolestmi hlavy lze snadno bojovat přípravou přírodní ovocné a zeleninové šťávy z okurek, ananasu a jablek. Šťáva založená na těchto produktech vám pomůže odstranit toxiny a zároveň hloubkově hydratuje a vyživuje tělo.

Posilují pokožky a vlasy

Okurky mají vliv na zdraví vašich vlasů díky přítomnosti tří důležitých složek: vitamínu B, křemíku a síry. Pokud budete pravidelně jíst okurky, vaše vlasy porostou zdravé a silné. Okurky také hydratují pleť, redukují podlitiny pod očima a vyživují pokožku. Stačí dva plátky pod oči. Účinek je zaručen!

Vyrovnávají hladinu vitamínů

Jak již víte, okurky jsou bohaté na vodu (95 %). Díky tomu se vaše tělo zbaví toho, co nepotřebuje, a zároveň mu dodáte nezbytné vitamíny a minerály, bez kterých se neobejde. Snažte se je jíst vždy se slupkou. Zde se nachází nejvyšší koncentrace vitamínu C.

Pomáhají v boji proti zápachu z úst

Pravděpodobně jste o tom neměli tušení, ale určitě se vám to někdy bude hodit. Stačí vám k tomu jeden plátek okurky. Položte si ho na jazyk a zavřete ústa. Měla by se také dotýkat vašeho patra. Počkejte asi 30 sekund. Tímto způsobem odstraníte bakterie způsobující zápach.

Fotografie: Pixabay

Zlepšují metabolismus a urychlují hubnutí

Okurky neobsahují žádné kalorie a jsou zdrojem mnoha minerálních látek. A co víc, vláknina v nich obsažená urychluje trávicí procesy a čistí střeva, čímž napomáhá vstřebávání živin. Přidejte si kousek okurky do salátů nebo si každé ráno připravte džus (nejlépe s jablkem).

Působí preventivně proti diabetu

To je skvělá zpráva pro lidi trpící tímto onemocněním. Nezapomeňte zvýšit množství konzumovaných okurek, protože vyrovnávají hladinu glukózy v krvi. Různí lékaři doporučují lidem s cukrovkou užívat okurku denně. Obsahuje totiž beta-sitosterol, který má protizánětlivé účinky a posiluje imunitní systém.

Snižují hladinu cholesterolu a kontrolují krevní tlak

Okurková dužina pomáhá normalizovat hladinu cholesterolu v krvi a snižovat hladinu toho špatného, tzv. LDL. Okurky zároveň obsahují velké množství draslíku, hořčíku a vlákniny, jež jsou nezbytné při léčbě hypotenze i hypertenze.

Zlepšují zdraví kostí a kloubů

Všudypřítomné vitamíny A, B1, B6, C a D, kyselina listová, vápník, hořčík a draslík vám navíc pomohou bojovat s nadbytkem kyseliny močové a zmírnit problém osteoporózy. Pokud trpíte artritidou nebo dnou, měli byste okurky jíst velmi často. Je to přirozený způsob, jak posílit chrupavku a předejít revmatickým bolestem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]