Potraviny, které pomohou zbavit se bolestivých projevů gastritidy

Fotografie: Freepik

Gastritida je souhrnné označení pro zánětlivá onemocnění žaludku. Jsou velmi nepříjemná a projevují se pocity bolesti, plnosti, nevolností a dalšími příznaky.

Pokud trpíte kombinací následujících příznaků, měli byste urgentně navštívit odborníka na žaludeční potíže:

  • Ztráta chuti k jídlu, zejména pak ráno
  • Pálení žáhy
  • Bolest břicha nebo oblasti pod žebry
  • Zvracení
  • Krev ve stolici

Pokud trpíte těmito příznaky, je potřeba především dodržovat doporučení vašeho lékaře. Pomoci vám ale může i vhodná dieta skládající se z potravin, které umí tišit zánět a pomáhají vás zbavit bolestivých projevů.

Med

Med obsahuje mnoho antioxidačních látek, které mohou pomoci posílit žaludeční výstelku. Proto snižuje riziko gastritidy a zmírňuje i její příznaky. Je tedy dobré a účinné vypít každý den jednu sklenici vody se dvěma lžícemi medu. Brzy zjistíte, že bolesti ustupují a že máte také větší chuť k jídlu.

Fotografie: Freepik

Olivový olej

Olivový olej může také pomoci snížit zánět žaludeční sliznice díky svým protizánětlivým vlastnostem. Chcete-li využít jeho výhody, nalijte lžíci oleje do šálku teplé vody a nechte jej dobře rozpustit. Pokud vám voda nechutná, zkusit to můžete i s mlékem. Šálek tohoto nápoje pijte každý den na lačný žaludek.

Cibule

Podle některých studií dokáže cibule likvidovat jednu z bakterií, která zánět žaludku způsobuje. Je však nezbytné konzumovat ji jen v rozumném množství. U některých lidí navíc může cibule způsobit nevolnost, zvracení a plynatost. Proto se před konzumací cibule raději poraďte s lékařem.

Ovesné vločky

Máte rádi sladké snídaně? Dobrá zpráva pro vás – dopřejte si každé ráno ovesnou kaši s ovocem. Zachutná vám, a navíc prospěje i vašemu žaludku. Díky svým antioxidačním vlastnostem vám přinese okamžitou úlevu od bolestivých projevů gastritidy.

Petržel

Petržel je další dobrá volba pro každého, kdo trpí gastritidou. Je především ceněna pro své močopudné vlastnosti a vysoký obsah minerálů jako je draslík, vápník nebo fosfor.

Chcete-li využít výhod petržele, připravte si čerstvě vymačkanou šťávu z petržele, k tomu přidejte i trochu soli a také špetku černého pepře. Dopřejte si tři lžíce tohoto sirupu po každém jídle.

Fotografie: Pixabay

Zázvor

Zázvor může zmírnit všechna žaludeční onemocnění. Je to způsobeno jeho antioxidačními vlastnostmi, které pomáhají pročistit žaludek.

Na gastritidu a vředy si můžete připravit zázvorovo-cibulový nálev. Ten vám může snadno pomoci snížit zánět a nevolnost. Je však důležité nepřehánět to, protože obě složky mají velmi silný účinek na tělo. Vždy se tedy o použití poraďte s vaším lékařem.

Co nejíst

Existuje mnoho potravin, které jsou škodlivé pro lidi, jež trápí problémy se žaludkem. Pokud máte gastritidu, měli byste se rozhodně vyhnout následujícím potravinám:

  • Alkohol
  • Káva a čaj
  • Kakaové výrobky
  • Citrusové džusy
  • Kořeněná jídla

Snažte se také jíst pravidelně, protože žaludek bývá bolestivější ve chvíli, kdy vás trápí hlad. Měli byste zkusit mít i dobrou snídani, i když ráno nemíváte hlad.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]