Potraviny, které působí jako účinná prevence vzniku ledvinových kamenů a zároveň je pomáhají odstranit

Fotografie: Freepik

Možná byste to ani neřekli, ale ledvinové kameny trápí velké množství lidí. Věřte, že pokud jste je v ledvinách či močových cestách nezažili, ani je zažít nechtějte, jedná se o opravdu bolestivou záležitost.

Tyto bolestivé malé kamínky lze potřeba co nejrychleji odstranit, dokud jsou ještě malé. Fungují na to i přírodní způsoby. To však platí pouze pro ty malé kamínky. Ty velké se musí odstraňovat léky či za pomoci chirurgie. Pokud pociťujete bolesti občas nebo proti nim chcete preventivně bojovat, můžete vyzkoušet osvědčenou radu.

Příčiny vzniku kamenů

Takové onemocnění se vyznačuje především akutní a tupou bolestí dolních částí zad. K takové bolesti dochází především při jízdě na kole nebo v autě po nerovném terénu. Stejně tak vás mohou záda bolet při fyzické námaze. Někdy může být dalším ukazatelem čerstvá krev moči. Mezi nejčastější příčiny vzniku kamenů patří:

  • Nekvalitní voda
  • Dědičnost, vrozené anomálie
  • Průmyslově zpracované potraviny
  • Zánětlivá onemocnění
  • Léky
  • Nedostatek vitaminu D a A

Kameny vyskytující se v ledvinové dutině jsou nejčastěji několik milimetrů velké, ale bohužel existují případy, kdy kamen byl velký jako sama ledvina. Což už je jistě nepochopitelné a nadmíru bolestivé. Většinou se kameny rozpadají a vypouští se s močí. Pokud jsou ale velké, ven neodejdou.

Fotografie: Freepik

Jak se zbavit kamenů

Tento stav je velmi bolestivý až skličující. Bolesti se vyskytují jak v ledvinách, tak i v močovodu. V močovodu kameny působí pálivou a řeznou bolest. Mimo silné bolesti, stoupá také teplota těla a krevní tlak, proto se doporučuje, aby pacienti zůstali v nemocnici na pozorování. Nejen bolesti, ale také může nastat bolestivý zánět ledvin, který vyžaduje okamžitý převoz do nemocnice. Pokud víte, že máte malé kamínky nebo proti nim chcete bojovat, vyzkoušejte bylinnou léčbu.

Byliny, které odplaví kameny

Lněná semínka, jahodové listy, petržel, šípky a březové pupeny fungují dokonale na kameny způsobené kyselinou močovou. Na dva hrnky vroucí vody použijte dvě lžíce. Nechte louhovat dvacet minut, sceďte a rozdělte si tuto dávku na třikrát denně. Pijte stejně tři měsíce

Dále vám může pomoci přeslička, listy brusinek, třezalka tečkovaná, křídlatka a slaměnka. U každé byliny si dopřejte jednu čajovou lžičku na hrnek. Můžete také zkusit čaj z jablečné kůry, který rozkládá kameny. Takový čaj lze vařit několikrát do týdne.

Fotografie: Freepik

Prevence kamenů

Bohužel kameny se v těle nevyskytují hned, ale dlouhou dobu. A po celou dobu tvorby jsou bez příznaků. Pokud se jich tělo samo zbavuje, neměly by se již objevit. Můžete proti tomuto bolestivému jevu bojovat například pomocí lahodného melounu. Dopřejte si na tři týdny alespoň 300 gramů vodního melounu. Říká se, že byste měli jíst tři týdny pouze meloun, ale je to na druhou stranu dosti riskantní. Zároveň byste si každý den měli dopřát horkou koupel. Také bude potřeba, abyste se vzdali špatných zvyků, jako je kouření, alkohol, a naopak zařadit zdravé jídlo, zvýšit příjem tekutin, mějte ledviny v teple – neprochladněte a buďte fyzicky aktivní. Vyhýbejte se potravinám nebo si je dopřejte v omezeném množství:

  • limonády
  • kakaové boby
  • konzervy
  • arašídy, slaná jídla

Zdroj: Healthline