Poruchy trávení, které jsou způsobené zlozvyky v konzumaci jídla. Vyvarovat se jich je snadné. Pocit úlevy se dostaví téměř okamžitě

Fotografie: Depositphotos

Poruchy trávení trápí spoustu lidí. Často si však za takové problémy mohou sami svými špatnými zvyky v rámci konzumace potravin.

Poruchy trávení patří k nejčastějším onemocněním dnešní doby, a to i přes obrovskou rozmanitost potravinářských výrobků. Bohužel se tato výhoda ale ukazuje jako skutečný nepřítel, protože velká část produktů na trhu je ve skutečnosti plná škodlivých látek, i když na etiketě je uveden opak. Potraviny plné chemikálií a škodlivých látek vedou k rozvoji chronických nemocí, jež mohou vážně ovlivnit celkový zdravotní stav. Zde jsou některé běžné chyby, které brání snadnému trávení. Více prozradil lékař Saurabh Sethi.

Během jídla pijete hodně tekutin

Existuje mylná představa, že musíte během jídla vypít co nejvíce vody, abyste se rychleji cítili sytí. Není to dobrý způsob, jak zhubnout, ale je to jistý způsob, jak ztížit trávení. Ano, během jídla se můžete občas napít, pár doušků vody neškodí, naopak je to žádoucí, aby potrava lépe klouzala do žaludku, ale nesmíte to přehánět, protože velkým množstvím vody zředíte kyselinu, která napomáhá trávení.

Potraviny málo koušete

Jinými slovy jídlo hltáte. Ať už nemáte čas jíst pomalu, nebo jste jednoduše příliš hladoví na to, abyste si jídlo opravdu vychutnali, pamatujte, že je to jedna z největších chyb, které můžete udělat. Žaludek rychle zahlcujete enormním množstvím potravy, již nedokáže správně zpracovat. Odtud pramení bolesti žaludku a pocit nadýmání po každém jídle.

Hned po jídle si jdete lehnout

Asiaté věří, že lidé, kteří po jídle udělají alespoň 1 000 kroků, žijí mnohem déle. Možná vůbec nejsou daleko od pravdy. Bohužel většina lidí žije velmi sedavým způsobem života, kvůli němuž si ztěžuje trávení. Pokud se po obědě ihned vrátíte do kanceláře, sedíte dalších pár hodin nebo si doma jdete lehnout na gauč k televizi, budete trávit mnohem pomaleji. V práci například vynechte výtah a jděte po schodech nebo doma trochu pokliďte.

Fotografie: Pexels

Jíte příliš mnoho jídla

Přeháníte to s jídlem, proto se vám špatně tráví. Nemluvě o všech nezdravých svačinkách, kterým neodoláte. To vše přispívá k poruchám trávení a v konečném důsledku vede k přibírání na váze. Jednoduché řešení zde neexistuje, budete muset bojovat sami se sebou, abyste byli skromnější.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]