Jste zastánci zdravé a výživné snídaně? Potom byste měli změnit svůj jídelníček

Je známo, že některé potraviny, jsou mnohem zdravější než potraviny jiné. Obsahují totiž vitamíny, minerály a další látky, které jsou pro náš organismus velmi prospěšné. Z tohoto důvodu bychom měli tyto potraviny zařadit do našeho jídelníčku co nejčastěji. Dnes pro vás máme malý přehled těch „nej“ potravin, které je vhodné konzumovat především jako součást vaší snídaně.

Vejce

Vajíčka zdaleka nejsou tak nezdravou potravinou, jak se léta myslelo. Naopak jsou velmi kvalitním zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Jednou z velmi prospěšných látek, které vejce obsahují, je cholin, který prospívá našemu mozku a játrům. Vědecké studie navíc prokázaly, že konzumace vajec k snídani zvyšuje pocit sytosti, čímž účinně snižuje příjem kalorií při konzumaci dalšího jídla a zároveň pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Vaječné žloutky navíc obsahují antioxidanty lutein a zeaxantin, které  pomáhají předcházet očním chorobám.

Banány

Banány obsahují velké množství různých zdraví prospěšných látek. Vynikají především vysokým obsahem vitamínu B6, ale obsahují také vitamin C, B1, B2, E či kyselinu listovou. Kromě vitamínů obsahují také minerály, zejména hořčík, draslík a železo. Další cenou látkou, kterou v banánech nalezneme ve vysokém množství, je vláknina, která pomáhá například snižovat hladinu tuků a cholesterolu a napomáhá také správné funkci střev. Díky svému jedinečnému složení je konzumace banánů obecně doporučována lidem, kteří trpí chorobami srdce či poruchami oběhové soustavy.

Řecký jogurt

Fermentované mléčné produkty jsou bohaté na probiotické kultury, o kterých je známo, že blahodárně působí na naše střevní prostředí. Mléčný tuk ze zakysaných výrobků vytváří v našem těle látky, které mají schopnost posilovat sliznici střeva, a tímto způsobem přispívat například i k prevenci rakoviny tlustého střeva. Navíc jsou jogurty bohatým zdrojem vápníku.

Mandlové máslo

Mandle jsou bohatým zdrojem vlákniny, která má blahodárné účinky na naše zažívání. Kromě toho zdravému trávení napomáhají i vysokým obsahem hořčíku. Ten neutralizuje žaludeční kyseliny a pomáhá pohybu zbytků potravy v našich střevech. Z dalších zdraví prospěšných látek mandle obsahují také vysoké procento vitamínu E a B2, mědi, fosforu a nenasycených mastných kyselin. Mandlové máslo je zároveň skvělým zdrojem bílkovin.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou bohaté na beta-glukanovou vlákninu, která zvyšuje pocit sytosti a snižuje hladinu cholesterolu, a také na antioxidanty, které prospívají našemu srdci a snižují krevní tlak. Kromě toho je oves bohatý také na omega-3 mastné kyseliny, draslík a foláty.

Borůvky, jahody, maliny, brusinky

Borůvky, jahody, maliny, brusinky neboli bobule obsahují velké množství zdraví prospěšných látek. Jsou bohaté především na antioxidanty, které jsou známé tím, že pomáhají z našeho těla odstraňovat volné radikály. Navíc jsou skvělým zdrojem nejrůznějších vitaminů a minerálů, například vitamínů C a B, manganu, železa a vápníku. Mají příznivý vliv na náš kardiovaskulární systém, pomáhají snižovat krevní tlak a navíc obsahují velké množství vlákniny.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]