Pokud zahlédnete bublinky v moči, hned zpozorněte. Jedná se o příznak vážného onemocnění

Fotografie: Depositphotos

Močení je běžnou a důležitou částí lidské fyziologie. Barva, vůně a konzistence moči mohou poskytnout užitečné informace o zdravotním stavu jednotlivce.

Močení je důležitou částí lidské fyziologie, která může poskytnout užitečné informace o zdravotním stavu. Mezi různými aspekty moči mohou být také pozorovány bublinky, jež mohou být způsobeny několika faktory. Nicméně pokud jsou bublinky doprovázeny dalšími příznaky, jako je krev v moči, pálení při močení nebo neobvyklý zápach moči, může to signalizovat potenciální zdravotní problém. Jedním z těchto problémů je pneumaturie, stav charakterizovaný přítomností vzduchu v moči, uvádí web Healthline.

Příčiny bublinek v moči

Bublinky v moči mohou být způsobeny přirozenou pěnivostí moči, která je způsobena prouděním moči do toalety. Tato pěna obvykle zmizí během několika sekund. Konzumace potravin bohatých na bílkoviny, zejména vysoce proteinového jídla, také může způsobit zvýšenou pěnivost moči. Jednou z nejčastějších příčin je také dehydratace, která může způsobit vyšší koncentraci moči, a tím i zvýšenou pěnivost, uvádí lékařka Cynthia Taylor Chavoustie.

Přetrvávající infekce močových cest může zvýšit množství bílkovin v moči, a tím způsobit více zbytkových bublinek. V těchto případech se do močových cest dostávají bakterie, moč je tmavší a kalnější, vydává silnější zápach a způsobuje pánevní bolesti. Mohou se také objevit bolesti dolní části zad, nevolnost a zvracení. Jak si od těchto nepříjemností rychle ulevit, se dočtete v našem článku na webu ZdravéStravování.

test moči
Fotografie: Freepik

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

I když jsou bublinky v moči často způsobeny benigními faktory, existují situace, kdy byste měli vyhledat lékařskou pomoc. Pokud bublinky přetrvávají déle než několik sekund po močení, může to být známka zvýšeného obsahu bílkovin v moči, což může být způsobeno problémy s ledvinami, říká lékařka Suzanne Falck. Jestliže jsou bublinky doprovázeny dalšími příznaky, jako je krev v moči, silný zápach moči, pálení nebo bolest při močení, případně otoky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Barva moči je spolehlivým indikátorem tělesného zdraví. Může upozornit i na ledvinové kameny a infekci

Při zánětech močových cest je standardní léčbou užívání antibiotik, která mají za cíl eliminovat bakterie v močových cestách. V některých případech může dojít k rezistenci bakterií vůči prvnímu cyklu antibiotické léčby, a proto může být nutné předepsat alternativní antibiotika, zmiňuje dále Healthline. Pneumaturie by měla ustoupit, jakmile infekce močových cest podléhá léčbě a odezní.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]