Když se na hladině moči tvoří pěna: Mezi časté příčiny patří i onemocnění ledvin a dehydratace

Fotografie: Depositphotos

Pěna v moči se může vyskytnout v případě, kdy tekutina dopadá do toaletní mísy příliš prudkým proudem. Někdy se však může jednat o příznak závažného zdravotního stavu.

Podívali jste se někdy po vykonání potřeby do toalety a zjistili, že je plná pěny? Důvodem pěnivé moči může být obyčejný fakt, že proud byl natolik prudký, že rozvířil tekutinu a vytvořil na hladině pěnu. Ta se velice rychle ztratí. Někdy se ovšem může stát, že vaše moč je skutečně plná pěny, i když do toaletní mísy dopadala standardním proudem. To může mít několik příčin, některé si žádají kontrolu lékaře, jak uvádí Suzanne Falck.

Příčiny pěnivé moči

Jak už bylo uvedeno, nejobvyklejší příčinou zpěněné moči je rychlost močení. Stejně jako se zpění voda při prudkém proudu z kohoutku, pění i moč, pokud rychle dopadá do toaletní mísy. V takovém případě se nejedná o nic, co by si žádalo vaši zvýšenou pozornost. Někdy je však vaše moč koncentrovaná, a proto dle doktorky Falck tvoří pěnu. Zpravidla se tak děje v případech, kdy je organismus dehydratovaný.

Méně častou příčinou pěnivé moči je retrográdní ejakulace. Tak se nazývá stav, ke kterému dochází pouze u mužů ve chvíli, kdy se sperma vrací zpět do močového měchýře namísto toho, aby se uvolnilo z penisu, jak píše server Healthline. Další příčinou je amyloidóza, závažné onemocnění provázené hromaděním tekutin a potížemi s ledvinami z důvodu příliš velkého množství bílkovin v moči.

Barva moči poukazuje na zdravotní kondici. Může varovat i před dehydratací a infekcí

Únik bílkovin do moči

Pěna v moči může také naznačovat, že obsahuje příliš mnoho bílkovin, například albumin. Ten ve vaší moči reaguje se vzduchem a tvoří pěnu. Může se tak jednat o příznak poškození ledvin, jak vysvětluje lékařka Mia Armstrong. Vzhledem k tomu, že nemocné ledviny nedokážou řádně filtrovat odpad, umožní únik velkého množství bílkovin do vaší moči.

ledviny
Fotografie: Freepik

Bez kontroly a léčby nastavené lékařem může dojít až k selhání ledvin, varuje doktorka Armstrong. Lékař může doporučit některé změny v životním stylu, snížení konzumace tuku, soli, bílkovin a draslíku, naopak doplnit železo, vápník a vitamín D a předepsat léky k léčbě souvisejících stavů. V nejhorším případě bude potřeba dialýza nebo transplantace ledvin. O dalších příznacích onemocnění ledvin jsme již psali na ZdravémStravování.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]