Zbarvení moči je dobrým ukazatelem celkového zdraví. Některé odstíny upozorňují na vážné problémy

Fotografie: Depositphotos

Většina lidí považuje návštěvu toalety za něco zcela běžného, nad čím není potřeba se pozastavovat. Občas je však dobré ohlédnout se do vnitřku mísy, barva moči totiž může hodně prozradit.

Lidé navštěvují toaletu, jakmile cítí potřebu. Je to automatické chování, kterému nepřikládají velkou váhu. Ovšem moč, její konzistence, vzhled, barva, to všechno vám může poskytnout řadu cenných údajů o vašem tělu. Rozdíly v její barvě a vůni jsou znameními, jimž je třeba věnovat pozornost, protože to může znamenat cokoli od neškodných stravovacích problémů až po nádor, říká lékařka Avi Varma.

Růžová a načervenalá moč

Když jíte červenou řepu nebo ostružiny, může se objevit načervenalá barva moči. V tomto případě není nutné mít obavy. Dalším důvodem bývají některá antibiotika, projímadla a léky na močové cesty. Nejdůležitější a nejnebezpečnější příčinou je však to, že vaše moč obsahuje krev. To může být způsobeno infekcí močových cest, onemocněním ledvin nebo nádory. Okamžitě navštivte lékaře.

Hnědé zbarvení moči

Hnědá moč může být známkou dehydratace, ale pokud pijete hodně vody a tato barva nemizí, může se jednat o problém s vašimi játry a ledvinami. Pokud je barva doprovázena bolestí břicha nebo vyrážkou, příčinou může být váš genetický stav.

Slámově žlutá, průhledná nebo tmavá barva

Zlatavá a žlutá barva je pro moč typická, tudíž nemusíte mít žádné obavy, že by se ve vašem těle dělo něco, co by nemělo. Bledě žlutá je základním ukazatelem, že jste dobře hydratovaní. Chcete-li se ujistit, že jste zdraví, podívejte se do vnitřku toalety, barva moči by měla mít barvu limonády. Pozor však, je-li moč téměř průhledná. Všeho moc škodí, i nadměrné pití vody může být nebezpečné, protože soli ve vašem těle se ředí a vytvářejí problematickou chemickou nerovnováhu.

Fotografie: Pixabay

Oranžová barva moči

Tato barva může být způsobena některými protizánětlivými, chemoterapeutickými nebo laxativními léky, popřípadě i nadměrnou konzumací betakarotenu. Pokud se nejedná o nic z výše uvedeného, ​​zkuste pít více vody. Pozorujte také své oči, pokud si všimnete nažloutlé barvy, vaše játra možná nepracují tak, jak by měla.

Zelená nebo modrá barva moči

Příčinami tohoto zbarvení moči mohou být uměle barvené potraviny nebo některé léky. Pokud si však myslíte, že to nemůže být žádný z uvedených důvodů, měli byste navštívit svého lékaře, protože by se mohlo jednat o vzácnou infekci močových cest způsobenou bakterií Pseudomonas nebo ledvinovými kameny.

Moč s přítomností pěny

Přítomnost pěny v moči čas od času je normální, je to zapříčiněno rychlostí močení. Pokud se však tento jev stane příliš častým, může se jednat o bílkoviny v moči, což by vyžadovalo odborné posouzení. Kromě barvy může i neobvyklý zápach moči indikovat některé zdravotní stavy a nemoci. Pokud si všimnete něčeho zvláštního nebo neobvyklého, ​​bude nejlepší, když zajdete k lékaři.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]