Cviky ke zvednutí nožní klenby a výraznému snížení bolesti nohou. Zvládnete je z pohodlí domova

Fotografie: Depositphotos

Plochá noha a snížená nožní klenba jsou nepříjemným a často i bolestivým ortopedickým problémem. Jako prevenci lze doporučit cviky, které lze provozovat v pohodlí domova.

Nějakou deformitou nohou trpí až třetina světové populace. Deformity mají na svědomí bolesti v kolenou, v bedrech i zádech. Ochablé vazy vedou ke snížené podélné i příčné klenbě. Na vině bývá přetěžování nohou, zejména dlouhým stáním nebo chůzí, potvrzuje lékař Gregory Minnis.

Jaké jsou rizikové faktory vzniku ploché nohy

Příčně plochá noha vzniká následkem nošení bot s vysokým podpatkem s úzkou špicí, na vině ale bývá i nadváha nebo obezita. Při zborcení klenby se přední část chodidla rozšíří, bolí a vytvářejí se na ní otlaky. Může být spojená i s další vadou, kterou je vbočený palec neboli Hallux valgus, případně se sníženou podélnou klenbou. Pomoci může pravidelné cvičení a posilování vazů na nohou.

Cvičení s ručníkem

Posaďte se pohodlně na židli, na podlahu položte ručník. Pak se snažte prsty na nohou ručník uchopit, přičemž tlačíte paty k podlaze. Nožní klenbu se při držení ručníku snažte narovnat. Procvičte i druhou nohu. Opakujte 3 série po 15 opakování.

Cvičení se stoličkou a ručníkem

Nyní si k sobě vezměte malou stoličku a na ni položte ručník. Před stoličku postavte židli s opěradlem, která vám poskytne při cvičení oporu. Postavte se jednou nohou na stoličku, prsty chytněte ručník a stoupněte si na špičky. Proveďte 2 sady s 10 opakováními pro každou nohu.

Fotografie: Pixabay

Cvičení s tenisovým míčkem

Sedněte si na židli a pod chodidlo jedné nohy položte tenisový míček. Pak se snažte míček posouvat sem a tam. Vaše záda by přitom měla být rovná. Cvičte po dobu asi 3 minut. Pak nohy vyměňte a cvičení opakujte i pro druhou nohu.

Cvičení se zdviháním prstů

I v zaměstnání si lze plochou nohu procvičit. Stačí si vyzout boty, chodidla opřít o podlahu a pak zvedat prsty na nohou do výšky. Ve zvýšené poloze vydržte 5 sekund a pak prsty uvolněte. Zacvičte si 5 opakování.

Jóga prstů

Posadíte se na židli, chodidla jsou na podlaze. Nyní se budete snažit zvednou palec, zatímco ostatní prsty jsou na zemi. V poloze vydržte 5 sekund, následně palec vraťte do původní polohy. Pak se budete snažit zvednout prsty, zatímco palec je na podlaze. Opět vydržte 5 sekund a vraťte prsty zpět. Opakujte 10krát na obou nohách.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]