Každý, kdo má problémy s bolestí v oblasti krku, musí vyzkoušet několik jednoduchých cviků. Fyzioterapeutka vysvětlila, jak na to

Fotografie: Depositphotos

Nesnesitelná bolest krčních svalů se zpravidla řeší pomocí léků proti bolesti. Chcete-li se však vyhnout medikamentům a zvolit raději přírodní cestu, zkuste několik účinných cviků.

K úlevě od bolesti někdy stačí opravdu málo. Nemusíme se hned dopovat léky, je dobré zkusit i přírodní cestu. Tentokrát nemáme na mysli bylinky, ale správné cviky, jež zaberou maximálně 5 minut, ale dokážou mnoho. Bolest ustoupí během chvíle, navíc některé cviky můžete provádět kdekoli – doma, v práci, v obchodě, na schůzi, zkrátka kdykoli, když vás bolest náhle překvapí. Tentokrát se podíváme, jak ulevit napjatým krčním svalům. Více prozradila fyzioterapeutka Lauren Jarmusz.

Ramena směřují vzhůru

První cvik je velice jednoduchý. Postavte se rovně, ruce nechte volně podél těla. Ramena by měla směřovat vzhůru, snažte se je tedy vytáhnout až k uším. Držte je v této poloze co nejdéle a poté ramena opět uvolněte. Provádějte krouživé pohyby rameny. Opět je zvedněte k uším, držte, vraťte do výchozí polohy, kružte rameny a zase uvolněte. Takto vše opakujte 25x, popřípadě dokud bolest neustoupí.

Ramena stáhněte dozadu

Druhý cvik je velmi podobný prvnímu. Tentokrát však stáhněte ramena co nejvíce dozadu a až poté je zvedněte co nejvýše, jako kdybyste se chtěli dotknout ušních lalůčků. Následně opět vraťte ramena dopředu, snižte zpět do výchozí polohy a uvolněte. Stejně jako u prvního cviku, i tento opakujte 25x nebo až do úlevy od bolesti.

Tlačte bradu až k hrudníku

U cvičení číslo 3 budete nejvíce zapojovat bradu. Cvik je skutečně snadný a můžete jej provádět kdekoli a kdykoli budete potřebovat. Spusťte bradu co nejníže až k hrudníku. Snažte se uvolnit krk, poté zvedněte hlavu zpět a následně ji zakloňte co nejvíce dozadu. Opakujte nejméně 12x nebo dokud bolest neustoupí.

Fotografie: Pexels

Brada k hrudníku a hlava ze strany do strany

Opět budete opakovat třetí cvik, tentokrát však zapojíte další pohyby, které vám pomohou od nepříjemné bolesti krčních svalů. Tlačte bradu co nejvíce k hrudníku jako v předchozím cviku, poté mírně otočte hlavu doleva, zakloňte se, otočte doprava a vraťte se do výchozí polohy. Krouživý pohyb by měl být rovnoměrný, maximálně se soustřeďte, ale pamatujte, že vše by mělo probíhat bez napětí. Opakujte cvičení v obou směrech 6x.

Otáčejte hlavu ze strany na stranu

Zřejmě nejjednodušší cvik z celého seznamu. V tomto případě stačí, abyste zůstali stát rovně, tělo by se nemělo ani hnout, vše se bude odehrát pouze u hlavy. Otočte hlavu co nejvíce doleva, vraťte se do výchozí polohy, pak otočte hlavu doprava. Opakujte 10x, všechno pomalým tempem, abyste si ještě více neublížili.

Zdroj: MedicalNewsToday, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]