Pití kávy s mlékem má značný vliv na organismus a více než 90% lidí o tom neví

Fotografie: Freepik

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký vliv má pití kávy s mlékem na lidské tělo? Káva s mlékem může poškodit některé orgány, i když si mnozí myslí, že mléko snižuje škodlivost kávy.

Mléko pomáhá obnovit množství vápníku, který se vyplavuje kofeinem. Nápoj je dobrým diuretikem, odborníci ho tak doporučují v malých dávkách. Káva s mlékem je podle lékařů zdravější než černá káva. Je to tím, že obě složky spolu chemicky nereagují.

Fotografie: Freepik

Jaké jsou prospěšné vlastnosti pití kávy s mlékem?

Mléko v kávě může udělat zázraky. Kdekdo samotnou černou kávu nevypije a musí si do ní přidat buď mléko, nebo cukr, popřípadě obojí. Mléko v kávě zlepšuje chuť samotného nápoje, pomáhá snižovat účinky kávy na krevní tlak. Antioxidanty v něm posilují vlasové buňky a brání tak jejich vypadávání.

Pokud jste milovníky kávy s mlékem, určitě vás nepřekvapí, že díky mléku v kávě se zvyšuje aktivita mozku a snižuje se únava a ospalost. Další dobrou vlastnosti je zajištění zdravého spánku, protože káva nezpůsobí ospalost. Pomáhá také proti rozvoji různých nemocí.

Nápoj obsahuje kofein, který je sám o sobě léčivým přípravkem. Ve velkém množství ale může nadělat v našem těle více škody než užitku – proto lékaři radí přidávat do kávy mléko. U některých lidí ale mléko může způsobit alergickou reakce a výsledkem mohou být problémy se zažíváním a vyprazdňováním.

Fotografie: Freepik

Kávu s mlékem by neměly pít těhotné ženy ani lidé s hypertenzí

Lékaři pití kávy s mlékem nedoporučují také lidem s gastrointestinálními chorobami nebo pankreatitidou. Nápoj by neměli pít také lidé s intolerancí laktózy. Káva s mlékem je kalorický produkt, a proto není vhodné ho řadit do jakékoliv diety. Hrnek kávy obsahuje více než 5 kalorií a po přidání mléka se jeho kalorická hodnota zvyšuje na nejméně 50 – záleží na tučnosti mléka.

Zpomaluje se metabolický proces, protože tělo zadržuje vodu a bojuje s mastnými látkami. Káva s mlékem je lepší pro ty, kteří mají vysokou hladinu kyselosti v těle. Takových osobám se nedoporučuje pít černá káva, která může zvýšit pH v těle. Přidání mléka snižuje teplotu nápoje, proto pití kávy s mlékem předchází rakovině jícnu. Při požití horké kávy může dojít k tepelnému popálení tkáně jícnu.

Milovníci kávy s mlékem tak mohu jásat. Důležité je také množství kávy, kterou vypijete. Jestli se kávou s mlékem proléváte od rána do večera, neděláte nic dobrého pro své tělo. Pro optimální fungování našeho organismu si dopřejte maximálně 2-3 hrnky kávy s mlékem. Místo ní si můžete dát třeba zelený čaj, který také obsahuje kofein, který vás po ránu nastartuje na celý den. A uvařit si ho můžete také k odpolednímu dezertu.

Zdroj: CoffeeScience

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]