Vejce jsou jednou z nejvýživnějších potravin vůbec. Vliv mají také na cholesterol a zdraví mozku

Fotografie: Rameshng / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Vejce patří mezi nejzdravější potraviny vůbec. Kromě užitečných bílkovin zdravého tuku nabízí další účinné sloučeniny, které jsou spojovány s řadou benefitů.

Vejce jsou velmi výživná potravina, kterou lze připravit na nespočet způsobů. Avšak kromě skvělé chuti nabízí také účinné složky, jako jsou zejména bílkoviny a zdravý tuk, ale i antioxidanty a silné mozkové živiny, jichž má mnoho lidí nedostatek. Pokud si tedy chcete zachovat pevné zdraví, rozhodně byste měli zvážit jejich přidání do svého pravidelného jídelníčku, říká doktor Kris Gunnars.

Jedna z nejvýživnějších potravin vůbec

Vejce obsahují úžasnou škálu živin, včetně vitamínů, minerálů, kvalitních bílkovin, dobrých tuků a různých dalších méně známých živin. Již jeden kus vám dodá 9 % doporučené denní dávky vitamínu B12, 15 % vitamínu B2, 22 % selenu a také 6 gramů bílkovin. V menším množství vám pak dodá vápník, železo, zinek, draslík, mangan, vitamín E, kyselinu listovou a mnoho dalších.

Zlepšují cholesterolový profil

Hlavním důvodem, proč se lidé vejcím vyhýbají, je jejich přesvědčení o tom, že zhoršují hladinu cholesterolu v těle. To je ovšem rozšířený mýtus, neboť mají na tento faktor minimální vliv – naopak ho pomáhají zlepšovat. Jejich pravidelná konzumace pak také podporuje krevní oběh, pomáhá snižovat riziko srdečních chorob a reguluje hladinu cukru v krvi.

Zanesené tepny a cévy představují velký problém. Naučte se je vyčistit a snižte tak riziko vzniku infarktu

Podporují zdraví mozku

Vejce také obsahují cholin, který je základní živinou pro lidské zdraví a je potřebný pro různé procesy v těle – organismus ho využívá zejména k syntéze neurotransmiteru acetylcholinu a je také součástí buněčných membrán. Jeho nízký příjem zvyšuje riziko vzniku jaterních onemocnění, srdečních chorob a neurologických poruch. Důležitý je pak především pro těhotné ženy.

mozek hlava
Fotografie: Freepik

Vysoce kvalitní bílkoviny

Bílkoviny jsou hlavními stavebními kameny těla a slouží jak ke strukturálním, tak i funkčním účelům. Vejce navíc obsahují všechny aminokyseliny ve správném poměru, čímž tělu usnadňují jejich vstřebání a váš organismus je dokáže plně využít. Jejich zvýšený příjem pak pomáhá budovat svalovou hmotu, posiluje mozek a také podporuje zdraví orgánů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]