Zanesené tepny a cévy představují velký problém. Naučte se je vyčistit a snižte tak riziko vzniku infarktu

Fotografie: Depositphotos

Nezdravý jídelníček a nedostatek pohybu vede ke vzniku řady zdravotních obtíží. Jednou z nich je i vysoká hladina cholesterolu. Odtud je už malý krůček k zanesení cév a tepen aterosklerotickými pláty.

Ateroskleróza je civilizační nemocí, jež trápí především vyspělé západní země. Lidé zde mají dostatek jídla, a to i tučného a nezdravého, které nenechají bez povšimnutí. Někteří se jím krmí poměrně často a nehledí na to, že jim při nedostatku pohybové aktivity může zdravotně ublížit, říká lékařka Debra Sullivan.

Jak vzniká ateroskleróza

Kornatění tepen neboli ateroskleróza vzniká jako následek ukládání tukových látek, zejména cholesterolu, do stěn tepen. Vznikají aterosklerotické pláty a zároveň se v cévách a tepnách usazuje vápník a polysacharidy.

Fotografie: Depositphotos

Tímto dochází k zúžení stěny tepen, zmenšuje se jejich pružnost, v důsledku čehož se omezuje tok krve. Orgány a tkáně pak nejsou plně zásobovány kyslíkem, což vede k jejich poškození. Lidé trpící aterosklerózou velmi často dostanou infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Jaké jsou rizikové faktory

Určitou roli při vzniku aterosklerózy hraje genetika. Ale moderní způsob života s dostatkem jídla tomu také přispívá. Na vině bývá i kouření, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, diabetes mellitus, nedostatek pohybu a obezita. Z tohoto vyplývá i způsob preventivních opatření, která je nutné zařadit do svého života.

Prevence je důležitá

Proti ateroskleróze lze bojovat způsobem života. V něm je třeba dát přednost konzumaci jídel s obsahem vlákniny, vyloučit tučné a sladké pokrmy, omezit kouření a do denního programu zařadit pohybovou aktivitu, která člověka bude bavit. Může to být třeba rychlá chůze, jízda na kole, plavání, běh nebo fyzická práce na zahrádce.

Chcete-li mít zdravé cévy a tepny

  • Pro zdraví tepen a cév je nutné něco udělat. Minimálně upravit jídelníček a zařadit do něho třeba skořici, která snižuje vysokou hladinu nezdravého cholesterolu a odstraňuje ucpané tepny.
  • Mořské řasy jsou plné minerálů, vitamínů, bílkovin a antioxidantů. Přispívají ke snížení krevního tlaku i hladiny cholesterolu.
  • Mezi zdravé tuky patří olivový olej, jenž předchází riziku vzniku srdečních záchvatů.
  • Výbornou zeleninou je brokolice s obsahem vitamínu K, jenž snižuje krevní tlak a cholesterol.
  • Kurkuma léčí zánět tkání a zabraňuje ukládání tuků v tepnách a cévách.
  • Zelený čaj obsahuje katechiny, jež zklidňují organismus, zvyšují metabolismus a přispívají k hubnutí.
  • Zdravé tuky mají také ořechy, které zlepšují paměť a snižují hladinu cholesterolu.
  • Celozrnné pečivo obsahuje vlákninu, jež pomáhá snížit cholesterol v krvi a vyčistit tepny.

Zdroj: Healthline, Healthline