Neutrácejte zbytečně za drahé léky, když vám na zahradě roste účinná medicína

Jitrocel je rozšířený po celé Evropě a nalézt ho můžete i v některých asijských zemích. Rozeznáváme až 275 druhů jitrocele. Typické jsou pro něj zelené oválné listy, které je možné konzumovat jak vařené, tak i syrové. Někteří lidé tuto rostlinu považují za plevel, avšak jitrocel je pro člověka velmi cenný, a to především v lidovém léčitelství. Představíme vám jeho blahodárné účinky na náš organismus.

Pozitivní účinky jitrocele

Pokud jste příznivcem lidového léčitelství, určitě jitrocel zařaďte do svého života. A to z několika prostých důvodů:

Má protizánětlivé účinky: díky obsahu flavonoidů, terpenoidů, glykosidů a tříslovin je jitrocel účinným pomocníkem při léčbě zánětů. Některé studie prováděné na potkanech dokonce zjistily, že jitrocel dokáže snížit zánětlivé markery v krvi, v důsledku poškození jater.

Může působit jako prevence proti vzniku rakoviny: kromě jiného je dokáže dle výzkumů jitrocel ochránit organismus před tvorbou nádorového bujení.

Podpoří hojení ran: jitrocel má rovněž antimikrobiální účinky a zmírňuje bolest, proto je velice účinný i při hojení různých druhů ran. Používal se tímto způsobem i historicky. Jeho listy se na zranění přikládaly.

Zlepší trávení: jisté studie potvrdily, že konzumace jitrocele může zmírňovat trávicí potíže. Jeho semena obsahují takzvané psyllium, což je vláknina, která absorbuje vodu při průchodu trávicím traktem.

Fotografie: Freepik

Tím přispěje k pravidelnému a zdravému vyprazdňování, a dokonce podpoří i léčbu průjmu a eliminuje nadýmání. Dle studií na potkanech odborníci zjistili, že jitrocel může mít příznivé účinky i na hojení žaludečních vředů.

Jaké může mít jitrocel nežádoucí účinky?

Jitrocel je obvykle dobře snášen, ojediněle se však u některých lidí mohou objevit nevolnosti, zvracené, průjem, nadýmání a vyrážky na pokožce. Zvlášť nebezpečné může být předávkování jitrocelem, což vyvolá anafylaktický šok, který ohrozí na životě. Proto je nutné jitrocel konzumovat a užívat s mírou.

Co z jitrocele vyrobit a jak jej konzumovat?

Pokud vám na zahrádce roste jitrocel, můžete si jej do zásoby nasbírat a usušit ho. Ze lžičky sušených lístků a 250 mililitrů vroucí vody si připravíte chutný, a hlavně léčivý odvar, který zklidní žaludek, nebo podpoří vykašlávání při nachlazení. Pozitivní účinky bude mít i při zánětu průdušek. Urychlí jeho léčbu.

Připravit si můžete doma i zdravý jitrocelový sirup, který bude doslova pohlazením při období chřipek a nachlazení. Na kašel je skvělým lékem. Do velké sklenice naskládejte omyté a v ruce promnuté jitrocelové listy (musí pustit šťávu), poté je zasypte třtinovým cukrem. Takto postupujte po vrstvách, aby listy byly z obou stran obklopené cukrem. Následně sklenici zavíčkujte a nechte stát při pokojové teplotě několik týdnů. Jakmile hladina v nádobě poklesne, ihned doplňte další jitrocel a cukr.

Na sirupu si můžete pochutnat zhruba za měsíc až dva. Zejména děti jej ocení. Pro lahodnou chuť jej nebudou na kašel odmítat. Sirup z jitrocele nepodávejte dětem menším jak jeden rok. Uchovávejte v chladu a temnu.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]