Oslabená imunita je problém pro obranyschopnost těla. Začněte ji posilovat již dnes

Fotografie: Getty Images

Imunita chrání naše tělo před viry, patogenními bakteriemi a jinými patogeny. Imunita může být vrozená nebo získaná. Zjistěte, jaké doplňky mohou posílit imunitní systém a jak ochrání člověka před nemocemi.

Jak vlastně imunitní obrana?

Její mechanismy jsou celkem složité. Imunita se dělá na vrozenou a získanou. Každá z těchto imunit má speciální komponenty a také chrání před nemocemi různými způsoby. Jak se dá imunita posílit?

Vrozená imunita má nespecifické obranné mechanismy těla. Zahrnuje slabou kyselost pokožky, která je zaměřená na prevenci růstu bakterií. Dalším příkladem vrozené imunity je ústní sliznice. Zahrnuje enzymy, které neutralizují různé patogeny.

Získaná imunita funguje cíleněji. Pokud se vrozená imunita pokusí vše zničit, pak má získaná imunita speciální buňky, které obsahují receptory pro rozpoznávání cizích organismů, jako jsou viry a bakterie.

Imunitu ovlivňuje spousta faktorů

Stres zahrnuje aktivní produkci stresového hormonu kortizolu v těle. Zvýšení hladin tohoto hormonu má různé účinky na imunitní systém. Závisí na síle a délce trvání stresu. Při krátkodobém stresu se stimuluje vrozená imunita. Hladina kortizolu se musí pohybovat v normálních mezích. Jde o fyzickou aktivitu nebo duchovní praktiky.

Dieta, celá jídla a také přírodní potraviny podporují imunitní systém. Dobrý spánek je také nezbytný. Stačí sledovat svůj přirozený cirkadiánní rytmus.

Nedostatek spánku může imunitní systém narušit. Spěte v temné místnosti, nepoužívejte mobily nebo tablety před spaním, a choďte spát nejpozději v jedenáct večer.

Fotografie: Freepik

Používejte také doplňky stravy. Výborným doplňkem je echinacea, která má stimulační účinek na vrozenou imunitu a posiluje obranu proti patogenům. Vitamin D je klíčovou látkou pro imunitní obranu. Vyrábí se pod vlivem slunečního záření. Zinek je také klíčovým minerálem pro imunitu.

Probiotika podporují získanou i vrozenou imunitu a jednou z jejích výhod je, že chrání i střeva, čímž minimalizují šíření infekcí. Řada probiotik podporuje normální zánětlivou reakci tím, že pomáhá imunitnímu systému rozhodnout, jak reagovat na nemoc. Vitamin C je rozpustný ve vodě a je také důležitý pro naše tělo. Obnovuje střevní sliznici a působí antioxidačně.

Fotografie: Freepik

Nezapomínejte také na teplotu v domácnosti, které by neměla být příliš vysoká. Nepřehánějte to ani s oblečením, a zkuste se pomalými krůčky otužovat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]