Tělesnému zdraví prospěje vhodná frekvence sprchování. Pokožce škodí i příliš časté mytí

Fotografie: Mlepicki / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Sprchování je nedílnou součástí každodenního života pravděpodobně každého moderního člověka. Je ovšem důležité na to jít správným způsobem.

Ačkoli se většina lidí domnívá, že je nezbytné sprchovat se každý den, možná je pravda úplně jinde. Jak totiž říká doktorka Carissa Stephens, nadměrným mytím pokožky může dojít k jejímu poškození a vzniku nepříjemných příznaků, včetně vyrážek, lupů nebo také akné. Někteří dermatologové dokonce doporučují nesprchovat se častěji než třikrát do týdne. Samozřejmě je důležité hygienu úplně nevynechávat.

Nadměrné sprchování může způsobit suchost pokožky

Co se týče pravidelného sprchování, je důležité brát na vědomí, že každý člověk je jiný. To znamená, že někomu může vyhovovat sprchovat se každý den, jiným zase jen několik dní v týdnu. Jiné potřeby pak tělo vyžaduje také v závislosti na ročním období. Například během zimy má kůže tendenci být sušší a každodenní sprchování by ji mohlo poškodit. Obecně pak příliš časté sprchování může vést k problémům, jako je:

  • svědění,
  • suchá, šupinatá kůže,
  • vzplanutí kožních onemocnění, jako je ekzém a psoriáza,
  • suché a lámavé vlasy.

Pokud se chcete sprchovat každý den, je podle lékařky Debra Sullivan dobré umývat se maximálně jednou. Už tak totiž zbavujete pokožku důležitých esenciálních olejů, a pokud byste to s čištěním přeháněli, vyvolalo by to další nepříjemné problémy, včetně větší náchylnosti k rozvoji bakteriálních a virových onemocnění.

Dobré není ani nedostatečné mytí

Stejně jako se někteří lidé sprchují nadměrně, jiní na hygienu moc nedbají, což také není dobré. Přestože sprchování méně než jednou za den prospívá pokožce a může vás ochránit před vznikem lupů a akné, je třeba brát na vědomí, že celé tělo pokrývají potní žlázy. Jejich aktivita se poté zvyšuje v momentě, kdy jste přehřátí, stresovaní nebo fyzicky aktivnější.

pocení a pot
Fotografie: Freepik

Obecně lze říci, že je pot sám o sobě bez zápachu, ovšem jakmile se začne spojovat s bakteriemi, které se běžně vyskytují na kůži, začne zapáchat. Pokud byste tedy moc nedbali na pravidelné mytí těla, mohlo by to velmi snadno omezit lidi, kteří by procházeli okolo vás. A v případě, že byste to ignorovali i nadále, začaly by se na vaší pokožce hromadit odumřelé kožní buňky, špína a další pot, což by následně vyvolalo další stavy, jako je psoriáza, dermatitida a ekzém.

Tohle se děje s tělem, pokud močíte ve sprše. Studie odhalily zcela překvapivé výsledky

Ne příliš časté sprchování by také mohlo vyvolat nerovnováhu dobrých a špatných bakterií na vaší pokožce, což přispívá riziku kožních infekcí a tvorbě skvrn na kůži. Nejlépe proto uděláte, když zkusíte najít takový režim, který vašemu tělu vyhovuje nejvíce, a ten budete dodržovat. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o tom, co se děje s tělem, pokud močíte ve sprše.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]