Tichý zabiják jménem vysoký tlak nebolí, ale následky mohou být fatální. Nepodceňujte toto značné riziko

Fotografie: Freepik

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je v České republice poměrně rozšířená, zejména mezi staršími lidmi. Rozvoji vysokého tlaku nahrává nezdravý životní styl – podporuje jej nadměrná konzumace alkoholu a kouření, ale také nedostatek zdravého pohybu, nadváha nebo obezita a špatné stravování.

Vysoký tlak bychom ale rozhodně neměli podceňovat, ne nadarmo se mu mezi lékaři a záchranáři přezdívá nenápadný zabiják.

Fotografie: Freepik

Mezi typické zdravotní komplikace, které jsou spojovány s chronicky vysokým krevním tlakem, patří například:

  • Mrtvice
  • Infarkty myokardu a další srdeční příhody
  • Arterioskleróza
  • Onemocnění ledvin
  • Poruchy zraku

Jak s vysokým krevním tlakem bojovat

Krevní tlak bohužel občas postihne i ty, kteří žijí relativně zdravým životním stylem. Pokud máte mezi pokrevními příbuznými osoby, které na vysoký tlak trpěly, roste riziko, že se hypertenze s rostoucím věkem projeví také u vás. Správným životním stylem se však s rizikem vysokého tlaku můžete úspěšně popasovat.

Odborníci doporučují chodit na pravidelné zdravotní procházky v tempu, které by mělo odpovídat vašemu věku a zdravotnímu stavu. Taková procházka by měla trvat alespoň půl hodiny a měli byste se u ní zadýchat. A když už jsme u toho dýchání, pomáhají také různá dechová a meditační cvičení, která odbourávají stres.

Pozor na to, co jíte a pijete

Rozvoji vysokého tlaku hrají do karet také různé polotovary, a to vinou vysokého obsahu soli a různých konzervačních látek. Nevhodná jsou také smažená jídla a rafinované cukry. Naopak kvalitní rostlinné oleje v čele s olivovým nebo tučné mořské ryby jsou vhodné i pro lidi, kteří už vysokým krevním tlakem trpí.

Fotografie: Freepik

Vhodné jsou také kvalitní čaje a v omezené míře i káva. Tu si mohou dopřávat lidé v rámci prevence, pokud však již vysokým tlakem trpíte, zkuste raději přejít na kávu bez kofeinu. Vhodné jsou i další kvalitní potraviny. Milovníky sladkého určitě potěší, že si mohou dopřávat čokoládu. Ta má totiž vysoký obsah flavanolů, které prospívají cévám.

Muži jsou více v ohrožení

Ze statistik vyplývá, že vysoký tlak ohrožuje muže více než ženy. Důvodů je hned několik. Muži mají obvykle robustnější postavy než ženy, a tak jsou na vysoký tlak náchylnější. Kromě toho si muži méně hlídají své stravovací návyky a nejsou ochotni držet diety. Často také podceňují různé preventivní prohlídky.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]