Ořechy jsou náchylné na plíseň, proto se vyplatí dbát na jejich správné skladování

Ořechy jsou superpotavinou, bohatou na bílkoviny a zdravé tuky. Pochutnat si na nich můžete jen tak, ale i připravit sladký moučník nebo slanou variantu nějakého pokrmu s ořechy. Pokud je správně skladujete, vydrží vám dlouho. V opačném případě mohou žluknout nebo chytnout plíseň.

Sklizeň vlastních ořechů je skvělý způsob, jak ušetřit peníze. Ořechy nebývají zpravidla levnou záležitostí. Skladovat je můžete ve skořápce, díky tomu déle vydrží. Ale i vyloupané. Vydrží vám sice kratší dobu, ale při správném skladování je doba naprosto dostačující.

Tak či onak je důležité vybrat pro skladování čisté, nepoškozené ořechy a vybrat pro ně čisté, suché a větrané místo. Ořechy jsou náchylné na plíseň, rozhodně jim nesvědčí vlhké prostředí a změny teplot. Před skladováním musí být i samotné ořechy suché. Ořechy je vhodné skladovat zavěšené v prodyšném pytli. Je také vhodné ořechy čas od času protřepat a zkontrolovat.

Skladování vyloupaných ořechů

Skořápka je vlastně ochranný obal jádra. Pomáhá regulovat teplotu i vlhkost a chrání jádro před množstvím kyslíku a žluknutím. Vyloupané ořechy mají však také své plusy. Jednak je při louskání můžete kontrolovat, zda je jádro v pořádku a navíc je máte ihned k dispozici a už se nemusíte zdržovat s louskáním skořápky.

  • Skladování v lednici

Až tři měsíce vám vydrží ořechy v uzavíratelné sklenici, uskladněné v lednici. Nádoba musí být dobře uzavřená, ořechy totiž nasávají pachy ostatních potravin.

  • Nakládání do medu

Tato metoda je vhodná pro menší množství ořechů. Určitě nebudete do medu nakládat plný pytel ořechů. Můžete ořechy skladovat vícero způsoby. Něco naložit do medu, něco skladovat v lednici nebo dát část ořechů zamrazit.

  • Mražení

Další možnost jak skladovat ořechy je dát jejich část zamrazit. Jednoduše si vyloupaná jádra uložte do balíčků, balíčky vložte do bedýnky či většího sáčku a zamrazte. Takto vám vydrží až jeden rok.

  • Zavařování

Zavařovat ořechy můžete klasickým způsobem nebo pomocí mikrovlnné trouby. Zavařují se čisté, suché ořechy na 80 °C přibližně 20 minut. V mikrovlnné troubě záleží, jak velkou sklenici používáte a jaký výkon má vaše mikrovlnka, podle toho se pak volí i čas. Samozřejmě i sklenice a víčko musí být čisté a suché.

Fotografie: Pixabay, Freepik